W tomiku Migracje i nietolerancja zebrano cztery teksty, które łączy wyszczególniona w tytule tematyka. Choć dwa z nich powstały w 1997 roku (pochodzą z tomu „Pięć pism moralnych”), a kolejne dwa w latach 2011 i 2012 (te ukazują się w druku po raz pierwszy), dotykają niezwykle dziś ważnego i szeroko dyskutowanego problemu.
Czy znaczne migracje powodujące wymieszanie kultur prowadzą do zaniku elementów tradycji europejskiej? Jak to wyglądało w wiekach minionych? Czy zróżnicowane kultury wypierały jedna drugą, generujeły nową jakość, czy również uczyły się współistnieć obok siebie? W jakim stopniu owe migracje są zjawiskiem naturalnym? Czy można je regulować i kontrolować? A może uruchomione przez nie globalne procesy są nieuniknione? Jak widzą się nawzajem różnorodne kultury? Gdzie przebiega granica pomiędzy akceptacją obcych kulturowo przybyszów a ryzykiem utraty własnej tożsamości? Jak rozumieć takie terminy jak „fundamentalizm”, „integryzm” czy „rasizm”? Na te i inne pytania Umberto Eco stara się odpowiedzieć w swych krótkich tekstach, snując historyczno-semiotyczne rozważania, które zapewne nie pozostawią czytelnika obojętnym.
Tytuł Migracje i nietolerancja Autor Umberto Eco Tłumacz Krzysztof Żaboklicki Wydawnictwo Noir Sur Blanc EAN 9788373926806 ISBN 9788373926806 Kategoria Literatura\Esej reportaż ilość stron 50 Format 14.5x23.5x0.5 cm Rok wydania 2020 Oprawa Miękka ze skrzydełkami Wydanie 1 Waga 0.118 kg