Józef Seweryn"Usługiwałem esesmanom w Auschwitz"Ta książka to wstrząsająca opowieść więźnia KL Auschwitz, który ujawnia szereg nowych, niejednokrotnie bardzo szczegółowych a choćby szokujących faktów, które dotąd mało znane były historykom, zajmującym się dziejami tego największego niemieckiego obozu śmierci.Pisząc o domu publicznym tzw.
„Puffie”, który poprzez pewien czas mieścił się w obozie macierzystym na piętrze bloku nr 24, Józef Seweryn wspominał:"najefektowniejszą z prostytutek była Polka imieniem Irka. Pochodziła z Warszawy. Kochali się w niej dwaj moi koledzy.
Obaj młodzi i bardzo przystojni: Artur R. I Zygmunt S. Ostro rywalizowali ze sobą. Obu darzyła względami. Jeśli choćby nie byli na liście i nie mogli wejść do puffu, to chodzili pod okno tego pokoju, gdzie przyjmowała gości.
Wychylała się do nich, rozmawiała z nimi, obdarzała ich uśmiechami. Cała trójka przeżyła. Ona żyje samotnie. Oni założyli rodziny, ale obaj odwiedzali ją w Warszawie. Jeden przyjeżdżał choćby specjalnie z zagranicy, aby wspominać owe lata i swoją miłość do niej."Józef Seweryn przeżył gehennę obozów koncentracyjnych jako więzień Auschwitz (nr obozowy 83782), Sachsenhausen, Ravensbrück i Barth.
Zapewne pomógł mu w tym przysłowiowy „łut szczęścia”. Niemniej potrafił się on także aktywnie przeciwstawić przeróżnym zagrożeniom utraty życia, wychodząc im naprzeciw, co ułatwiło mu uzyskanie pracy w „dobrym” komandzie, jakim był SS-Unterkunftskammer, czyli magazyny wyposażeniowe załogi SS w KL Auschwitz.
W obozie był fryzjerem, kelnerem i gońcem esesmanów, będąc świadkiem wielu ich przestępstw.Dobra znajomość języka niemieckiego ponadto ułatwiła mu kontakty z zatrudnionymi we wspomnianym komandzie esesmanami.
W swojej książce trafnie ich cechuje i ocenia, a także podaje ich nazwiska i pełnione poprzez nich funkcję w załodze obozowej. Niektórych z nich jeszcze raz spotkał jako świadek na procesach zbrodniarzy oświęcimskich.
atrakcyjne są także w tych wspomnieniach charakterystyki jego obozowych kolegów i opisy ich niedużo znanych, nieraz bardzo dramatycznych losów. Wspomnienia Józefa Seweryna są spisane zajmująco, żywym i przystępnym językiem.
Nie ma w nich ani cienia szowinizmu, czy uprzedzeń politycznych lub narodowościowych. Józef Seweryn, ur. 24 czerwca 1917 roku w Krakowie nie doczekał opublikowania swojej książki. Zmarł w Warszawie 16 stycznia 2008 roku, mając ponad dziewięćdziesiąt lat.
Tytuł Usługiwałem esesmanom z Auschwitz. Wspomnienia więźnia komanda SS-Unterkuntfskammer Autor Józef Seweryn Wydawnictwo Mireki EAN 9788365902054 ISBN 9788365902054 Kategoria Historia\Dzienniki, pamiętniki, wspomnienia ilość stron 356 Rok wydania 2021 Oprawa Miękka Wydanie 1