"Gentryfikacja to słowo-klucz, konieczne, aby zrozumieć dynamikę zmian w przestrzeni miejskiej. Dziś to jedno z najważniejszych zjawisk badanych przez urbanistów, cykl głęboko zmieniający charakter kulturowy i społeczny dzielnic, w których zachodzi.
Gentryfikację po raz pierwszy zaobserwowano i opisano pod koniec lat 50. W Londynie, następnie cykl rozpoczął się w metropoliach Stanów Zjednoczonych. Dziś zachodzi już w większości obfitych miast Azji i Europy,dodatkowo w niektórych mniejszych miastach, a choćby na terenach wiejskich, np.
w pokaźnej Brytanii. [...] Gentryfikacja Berlina stała się w ostatnim czasie wyjątkowo głośnym tematem w mediach, zarówno lokalnych, jak i zagranicznych. Nieuchronne wysiedlanie mniej zamożnych mieszkańców, które cykl gentryfikacji dzielnicy za sobą niesie, budzi ogromne emocje i kontrowersje, prowadzi do powstawania grup walczących ze zjawiskiem (np.
Mediaspree Versenken), przejawiających niechęć wobec hipsterów, turystów, zagranicznych studentów. Na budynkach pojawiają się wulgarne napisy, a także wlepki wzywające grupy 'intruzów' do wyniesienia się z miasta.
W odpowiedzi na takie działania tworzą się grupy (np. Hipster Antifa) próbujące piętnować werbalną agresję i przejawy szowinizmu skierowanego w stronę bardziej zamożnych grup osiedlających się w dzielnicy" - ze Wstępu.
Tytuł Najgłębsze spokojne morskie dno Autor Andrzej C. Leszczyński Wydawnictwo Katedra Wydawnictwo Naukowe EAN 9788363434458 ISBN 9788363434458 Kategoria Literatura, Filozofia ilość stron 399 Format 12,3x19,5 cm Rok wydania 2014 Oprawa broszurowa