(...) Jest to drugie, poprawione i uzupełnione wydanie monografii walk 7 Dywizji Piechoty w dniach 1 - 3 września 1939 roku, przy czym już pierwsze wstrząsnęło środowiskiem polskich historyków zajmujących się kampanią 1939 roku w Polsce.
Autor (...) z wielką biegłością przedstawił rzeczywistą historię zapomnianych bojów 7 Dywizji Piechoty. Pieczołowicie zebrał rozproszone dokumenty, a także relacje obu stron walki i godzina po godzinie odtworzył losy poszczególnych oddziałów i pododdziałów.
Udowodnił, że dywizja tocząc walki o Częstochowę w dniach 1 - 3 września, wycofała się ze swych pozycji nie z powodu przegranej, ale po to żeby uniknąć okrążenia. Synowie Ziemi Częstochowskiej, po wydajnej obronie wzmocnionej pozycji,,Częstochowa", nie opuszczali jej jako przegrani, lecz jako żołnierze wypełniający uzasadniony rozkaz o odwrocie.
Drugie wydanie zostało wzbogacone o dodatkowe dokumenty, relacje i ustalenia, które Autor odnalazł lub otrzymał od czytelników już po wydaniu książki. Stanowią one kolejne uzupełnienia i uszczegółowienia historii walk i jeszcze dokładniej odsłaniają te jedne z najszczególniej zapomnianych do tej pory epizodów wojennych z kampanii polskiej 1939 roku.
zezwalają na staranne porównanie z dokumentami i relacjami niemieckimi. Przywracają nazwiska żołnierzy, zwłaszcza tych, którzy życiem zapłacili za wierność Rzeczypospolitej i spoczywają na okolicznych cmentarzach.
Pokazują rzeczywiste straty Niemców i pozwalają skonstatować, iż walki w okolicach Częstochowy były krwawym i ciężkim bojem dla niemieckich żołnierzy i iż wielu z nich to właśnie tu zakończyło swój udział w II wojnie światowej.
(...) Mortui viventes obligant - Zmarli zobowiązują żywych, by w mrokach niepamięci nie zginęła dzielna 7 Dywizja Piechoty. Książka Adama Kurusa jest fundamentem zbiorowej świadomości o walkach w rejonie Częstochowy.
Warto ją użyć dla przywrócenia pamięci o krwawych, lecz jakże chwalebnych tamtych wrześniowych dniach (...). Adam Kurus Ur. 26 stycznia 1985 roku w Częstochowie. W 2009 roku ukończył studia magisterskie dzienne na kierunku historia ze specjalnością archiwistyczną, a w 2013 roku studia doktoranckie dzienne na kierunku historia Akademii im.
Jana Długosza w Częstochowie, pod kierunkiem prof. Dr. Hab. Tadeusza Dubickiego. Historyk wojskowości, specjalizujący się w tematyce uzbrojenia i wyposażenia Wojska Polskiego z lat 1918-1939. Autor opracowań i monografii w tym m.in.
pierwszego wydania monografii Czołgi na przedmieściach. 7 Dywizja Piechoty w obronie Częstochowy 1-3 września 1939 roku oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych w czasopismach ogólnopolskich, m.in.
w Militariach XX Wieku, Archeologii Wojennej, Wielkim Leksykonie Uzbrojenia, a także wydawnictwach naukowych i pokonferencyjnych, m.in. Grot Zeszyty Historyczne czy Wywiad i kontrwywiad wojskowy II RP. Redaktor książek Jerzego Pelc-Piastowskiego, m.in.
Zagłada batalionu czy Meldunki generała,,Boruty". Redaktor prowadzący cykliczną audycję historyczną Czołgi na przedmieściach w radiu Jasna Góra. Jeden z założycieli i prezes powstałego w 2010 roku Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa.
Pomysłodawca, a także inicjator wielu działań związanych z propagowaniem historii Częstochowy i regionu, a zwłaszcza wydarzeń z okresu 1939 roku, m.in. Lokalizacji, ratowania i renowacji polskich fortyfikacji i nagrobków żołnierskich z września 1939 roku.
Organizator uroczystości, prelekcji, wykładów i plenerowych imprez edukacyjnych i popularyzatorskich z użyciem rekonstrukcji historycznej. Jeden z inicjatorów umieszczenia pierwszej w Częstochowie tablicy upamiętniającej walkę żołnierzy 7 Dywizji Piechoty w obronie miasta 2 września 1939 roku - ku pamięci żołnierzy 6 kompanii 27 Pułku Piechoty broniącej wzgórza 296,6.
W grudniu 2012 roku, za dotychczasową działalność, odznaczony Krzyżem Korpusu Wojska Polskiego.