I wojna światowa wciąż bywa utożsamiana wyłącznie z konfliktem wewnątrz-europejskim, którego wpływ na terytoria Afryki i Azji był tylko rezultatem ubocznym walk w metropolii. Ten europocentryzm utrudnia zrozumienie roli, jaką w wojnie odegrały mobilizowane poprzez białych oddziały wojskowe tworzone z ludów skolonizowanych, stojących na przeróżnym stopniu rozwoju własnej tożsamości.
Niniejsza monografia skupia się na unikalnej jednostce militarnej, jaką były niemieckie cesarskie wojska ochronne (Kaiserliche Deutsche Schutztruppe) w Niemieckiej Afryce Wschodniej (obecnie Tanzania), na przestrzeni lat 1886-1918.
Cezurę początkową wyznacza powołanie pierwszych niewielkich sił wartowniczych na skrawkach wschodnioafrykańskiej kolonii świeżo opanowanych przez Bismarckowskie Niemcy, zaś kończy pracę rok 1918, jako koniec niemieckiego imperium kolonialnego i moment kapitulacji Schutztruppe, który nastąpił dopiero 25 listopada 1918 r.
By Schutztruppe były produktywne, Niemcy musieli poznać i zaakceptować wojenne obyczaje ludów, spomiędzy których werbowali swoich kolonialnych żołnierzy askarich. Postępy w wieloletnim podboju kolonii, zmiany w postrzeganiu roli Schutztruppe, świeże ustawodawstwo uchwalane w Niemczech i wreszcie wybuch I wojny światowej jako olbrzymiego zagrożenia dodatkowo dla niemieckich kolonizatorów tysiące kilometrów od Rzeszy to wszystko wpływało na status, strukturę i codzienną służbę tych formacji.
Prócz historii Schutztruppe autor chciał jeszcze ukazać miejsce wojsk kolonialnych i ich barwnych żołnierzy w niemieckim dyskursie na temat przegranej I wojny, toczącym się po dziś dzień. Tytuł Niemieckie wojska kolonialne w Afryce Wschodniej..
Autor Paweł Brudek Wydawnictwo Napoleon V EAN 9788365495310 ISBN 9788365495310 Kategoria Literatura, Historia ilość stron 240 Format 17x24 cm Rok wydania 2016 Oprawa twarda