Od zarania dziejów jednym z czynników decydujących o przebiegu i wynikach zbrojnych zmagań była należyta orientacja stron walczących w położeniu swoim i przeciwnika. Posiadanie danych na ten temat mogło w widoczny sposób wpływać na podejmowanie właściwych decyzji przez dowódców, jak także na postawy ich podwładnych w trakcie orężnych zmagań.
Zgodne ze stanem faktycznym ścisłe wiadomości o siłach własnych i nieprzyjaciela pozwalały przygotować stosowne plany działania i pomyślnie je realizować. Z kolei brak wystarczającej wiedzy w tym zakresie albo dysponowanie nieprawdziwymi informacjami nieraz prowadził do podejmowania błędnych decyzji i pociągał za sobą dotkliwe konsekwencje w postaci militarnych porażek.
Świadomość zapotrzebowania posiadania takich danych przez dowódców armii przed rozpoczęciem działań zbrojnych i w trakcie ich trwania legła u podstaw organizowania wyspecjalizowanych służb wywiadowczych i rozpoznawczych i tworzenia mechanizmów wydajnego pozyskiwania tego rodzaju wiedzy.
równocześnie doceniono potrzebę bronienia ważnych danych odnoszących się do stanu własnych wojsk i planów działania, co więcej – w wielu wypadkach posługiwano się dezinformacją, posiadającą na celu zmylenie nieprzyjaciela, dostarczając mu nieprawdziwych wiadomości na ten temat.
Odrębnym zagadnieniem jest rola informacji dotyczących spraw wojennych w życiu całych społeczeństw, także w środowiskach niebiorących bezpośredniego udziału w działaniach militarnych. Dane z tego zakresu były pilnie oczekiwane i rozpowszechnianie wśród ogółu ludności zainteresowanej przebiegiem walk zbrojnych i ich następstwami, a zwłaszcza losami uczestników walk i wpływem ich wyników na byt państwowy czy narodowy.
Efekty szerzących się wieści oddziaływały na postawy ludzi, inspirowały ich indywidualne i zbiorowe zachowania. Z niepokojem oczekiwano nowin z frontów i pól bitewnych, manifestacyjnie okazywano radość z odniesionych zwycięstw albo żałobę po klęskach, nieraz ulegając nastrojom euforii albo paniki.
równocześnie ograniczone możliwości uzyskiwania rzetelnej wiedzy o tego rodzaju wydarzeniach, spowodowane jednocześnie naturalnymi w warunkach wojennych zakłóceniami w społecznej komunikacji, jak i wynikające z odgórnych działań w tym zakresie (takich jak cenzura czy propaganda wojenna), sprzyjały szerzeniu się wiadomości zniekształcających prawdę, posiadających postać „stugębnej plotki".
Tworzeniu, obiegowi i wykorzystywaniu danych dotyczących wojen, sposobom i skutkom takich działań we wszelkich epokach, aż do czasów obecnych, poświęcono kolejny tom z cyklu „Człowiek i wojna".
Tytuł Przekaz informacji o wojnie i na wojnie. Z dziejów wojskowości polskiej i powszechnej Autor Opracowanie zbiorowe Wydawnictwo Napoleon V EAN 9788381782180 ISBN 9788381782180 Kategoria Historia\Historia Powszechna liczba stron 262 Format 16.8x24x3.5 cm Rok wydania 2019 Oprawa Twarda Wydanie 1 Waga 1.03 kg