Monografia Weroniki Chańskiej to książka „bioetycznie zaangażowana" – chce nie tylko opisywać, ale także zmieniać rzeczywistość. Autorka analizuje polski system badań prenatalnych. Stawia pytania o jego założenia i niewypowiadane wprost racje stojące za przyjęciem pewnych rozwiązań.
Odsłania wartości, na jakich wspiera się diagnostyka prenatalna i towarzyszące jej poradnictwo genetyczne. Pozwala je lepiej zrozumieć i bardziej świadomie z nich korzystać. Niezależnie od swych walorów naukowych książka jest ponadto przejmującą opowieścią o paniach, które zdecydowały się na wykonanie badań prenatalnych i zmierzyły z decyzją, co zrobić w sytuacji ciężkiej wady płodu.
Wyrazem podziwu dla ich determinacji, odwagi, niejednokrotnie moralnego heroizmu.„Rzadko się zdarza, żeby praca naukowa dotycząca kwestii niezwykle specjalistycznej i wyjątkowo wąskiej idealnie trafiała w swój czas. [… ] Nie czytałem wcześniej na ten temat żadnej pracy, ani w literaturze światowej, ani tym bardziej w polskiej, która z tak przejmującą szczerością zdawałaby sprawę z toczących się w gabinetach lekarskich dialogów o sprawach dla pań fundamentalnych".fragment z recenzji dr.
hab. Zbigniewa Szawarskiego, prof. UWWeronika Chańska, doktor nauk humanistycznych, absolwentka Kolegium Międzywydziałowych jednostkowych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim; od 2008 roku adiunkt w Zakładzie Filozofii i Bioetyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.
W 2008 roku wydała książkę Nieszczęsny dar życia. Filozofia i etyka jakości życia w medycynie współczesnej. Nominowana w plebiscycie „Gazety Wyborczej" na Polkę 2009 (w kategorii: Nauka). Od 2011 roku członkini Komitetu Bioetyki przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
Tytuł (Nie)poradność systemowa. Praktyka poradnictwa genetycznego towarzyszącego diagnostyce prenatalnej Autor Weronika Chańska Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego EAN 9788323351016 ISBN 9788323351016 Kategoria Nauki humanistyczne\Filozofia ilość stron 374 Rok wydania 2022 Oprawa Miękka Wydanie 1