Obróbka strumieniowo-ścierna, będąca jedną z ubytkowych metod obróbki powierzchni, miała swoje początki w II połowie XIX wieku. Jej rozwój, aż do obecnego stanu, powszechnie stosowanej i nowoczesnej metody obróbki powierzchni następował na skutek wprowadzania do stosowania zarówno nowych maszyn obróbkowych, jak i mediów wykorzystywanych w tych urządzeniach.
Jest to 1. Tom dwutomowego opracowania dotyczącego obróbki strumieniowo-ściernej. Ten typ obróbki, inaczej zwany piaskowaniem albo śrutowaniem, to jedna z najpowszechniejszych metod obróbki powierzchni - oczyszcza daną powierzchnię przy pomocy sprzężonego powietrza, wody albo siły odśrodkowej.
Obróbka ma tam niezwykle duże użycia - wykorzystuje się ją powszechnie do oczyszczania powierzchni (rdza, antykorozja, pod malowanie) - z zasady w przemyśle metalowym, jest to też oczyszczanie konstrukcji stalowych, to także przetwórstwo aluminium (profile aluminiowe), lecz też tzw.
kulowanie dla wytrzymałości sprężyn czy kół zębatych. W tym 1. Tomie książki Autor koncentruje się na analizie asortymentu współczesnych mediów do obróbki strumieniowo-ściernej. Publikacja przyda się inżynierom obróbki, technologom zakładów przemysłowych, pracownikom badawczo-rozwojowym zaplecza technologicznego przedsiębiorstw,również studentom uczelni technicznych na kierunku np.
Mechanika i budowa maszyn, Inżynieria Materiałowa. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.