W 80-tą rocznicę najazdu hitlerowskich Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej, trafia do dłoni Czytelników drugie wydanie publikacji ukazującej zabytki z tamtej epoki, materialne źródła historyczne zachowane w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego, instytucji powołanej poprzez Marszałka Józefa Piłsudskiego, jako,,świątyni pamiątek i sławy oręża polskiego oraz chwały czynów i bohaterów jego".
Zawartość książki demonstruje pamiątki z dziejów Wojska Polskiego w latach 1935-1939 oraz bohaterskich bojów wrześniowych i przekona Czytelników, że Muzeum Wojska Polskiego właściwie realizuje intencje i życzenia sformułowane poprzez Marszałka.
W 80. Rocznicę niemieckiej agresji na Polskę i wybuchu II wojny światowej we wrześniu 1939 roku przekazujemy w Państwa ręce poprawione i uzupełnione wydanie katalogu pokazującego niezwykle bogate, materialne źródła historyczne z tamtej epoki, zachowane w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego.
Obejmują one najcenniejsze zabytki związane z historią naszej Ojczyzny i dziejami polskiej armii. Rolę i rangę Muzeum określił Józef Piłsudski, gdy jako naczelny wódz wydał 22 kwietnia 1920 roku dekret o powołaniu go do życia jako świątyni sławy oręża polskiego.
Niestrudzenie, poprzez blisko 100 kolejnych lat pozyskiwano cenne pamiątki po żołnierzach i dowódcach Wojska Polskiego. Sztandary, ordery i odznaczenia, mundury, broń i sprzęt wojskowy armii polskiej z końca lat 30.
XX w. I muzealia związane bezpośrednio z obroną Polski we wrześniu 1939 roku tworzą jedną z najcenniejszych kolekcji naszego Muzeum. Pierwsze wydanie katalogu Wrzesień 1939. Zbiory Muzeum Wojska Polskiego spotkało się z wyjątkowo życzliwym przyjęciem ze strony środowiska muzealniczego oraz zwolenników historii armii II Rzeczpospolitej.
Stało się to asumptem do przygotowania drugiego wydania, a jednocześnie podjęcia prac nad kolejnym tomem katalogu, w którym zaprezentowane zostaną nabytki pozyskane poprzez Muzeum Wojska Polskiego w ostatnich latach.
Prezentowana publikacja Muzeum Wojska Polskiego jest skromnym wyrazem uznania i szacunku dla wszelkich żołnierzy Wojska Polskiego, którzy walcząc w obronie Ojczyzny we wrześniu i październiku 1939 roku, z przeważającymi liczebnie i technicznie siłami niemiecko-sowieckimi, na trwałe zajęli miejsce w panteonie chwały polskiego oręża.