Optyka liniowa. Podstawy fizyczne w dostępny pokazuje matematyczny opis atrybuty fali świetlnej, a także rozchodzenia się fali świetlnej w ośrodkach liniowych, opierając się na klasycznej teorii elektromagnetyzmu i demonstrując zarazem kilka wybranych przykładów z optyki współczesnej.
W Optyce liniowej. Podstawy fizyczne omówiono dwie podstawowe operacje służące do analizy układów liniowych, jakimi są splot sygnałów i przekształcenie Fouriera. Opis matematyczny używany w książce jest oparty na falowej teorii elektromagnetyzmu wynikającej z równań Maxwella (rozdział 1), natomiast w przypadku omawiania odpowiedzi ośrodka na falę EM (rozdział 4) korzysta się z prostego tradycyjnego oscylatorowego modelu materii.
Tym niemniej w kilku miejscach odwołano się do kwantowego obrazu światła jako strumienia fotonów. Optyka liniowa. Podstawy fizyczne dedykowana jest dla wszystkich osób zainteresowanych właściwościami światła wynikającymi z teorii elektromagnetycznej, choć siłą rzeczy z uwagi na podręcznikowy charakter książka powinna okazać się poręczna dla studentów fizyki, optoelektroniki czy optyki i młodych stażem pracowników nauki jako wprowadzenie w podstawowe zagadnienia optyki tradycyjnej.
Lektura książki wymaga pewnej, choć w rzeczywistości niezbyt progresywnej wiedzy matematycznej obejmującej zakres wiadomości wykładanych na pierwszym roku studiów na uczelniach technicznych. Dotyczy ona przede wszystkim znajomości równań różniczkowych, a także składników teorii pola.
Znajomość przekształcenia Fouriera, które jest wielokrotnie w książce użytkowane, nie jest potrzebna. Konieczne wiadomości z zakresu transformaty Fouriera zostały przedstawione w opracowaniu.