W napisanym atrakcyjnym językiem eseju, Simon Leys szkicuje portret George’a Orwella, skupiając się na zagadnieniu jego niejednoznacznego stosunku do polityki i własnego pisarstwa jako pisarstwa politycznego.
Rozwija zwłaszcza myśl o kluczowej w tym względzie roli „wyobraźni socjologicznej” Orwella i, szerzej, znaczenia związku bogatych doświadczeń życiowych, empatii i wyobraźni dla twórczości pisarskiej i dla wytrzymałości Orwella na polityczne i ideologiczne uogólnienia, uproszczenia i abstrakcje.
Leys z dużą subtelnością rozważa paradoksy postawy i pisarstwa Orwella, owego „konserwatywnego anarchisty” – jak Orwell sam siebie określał – który wyobraźni w literaturze przypisywał funkcję tyleż etyczną, co estetyczną.
Omawiając zaś owe paradoksalne aspekty intelektualnej biografii Orwella, nie zapomina o jej egzystencjalnym sednie, zestawiając swego bohatera z Simone Weil, przywołując Alberta Camusa i Arthura Koestlera, wreszcie odwołując się także do „Zniewolonego umysłu” Miłosza.
Tytuł Orwell czyli wstręt do polityki Autor Simon Leys Tłumacz Sylwia Iwona Badowska Wydawnictwo PIW EAN 9788381963435 ISBN 9788381963435 Kategoria Literatura\Esej reportaż liczba stron 120 Rok wydania 2022 Oprawa Miękka Wydanie 1