Platoński Parmenides należy do późnego okresu twórczości Platona. Uznawany jest za jeden z najtrudniejszych jego dialogów (równocześnie w formie jak i w treści). Zajmuje się w nim Platonpokazem swojej dialektycznej metody rozumowania.
Jest bowiem dla Platona oczywistością, że jedynym źródłem poznania jest skrajny racjonalizm, oparty na rozumie, badania idei, zaś wiedza empiryczna służyć może jedynie do badania rzeczy, ni zaś idei.Obserwacja nie jest zatem metodą naukową.
Do ideału nauki zbliża się teoretyczna matematyka, zaś najwyższą formą jest dialektyka służaca właśnie badaniu idei ale też wyjaśniająca zjawiska. W Parmenidesie prezentuje Platon koncepcje eleatów (w skrócie: wszystko jest zmienne) i przeciwstawia je koncepcji Parmenidesa (do którego pojęcia niezmienności, stałości oczywiście mu bliżej) rozwijając pojęcie Jedna (Zatem i całością nie może być Jedno pośród innych rzeczy, ani cząstek jego nie ma, jeżeli ono istnieje poza innymi rzeczami i części nie ma).
Tytuł Parmenides wyd. 2 Autor Platon Tłumacz Władysław Witwicki Wydawnictwo Vis-a-Vis Etiuda EAN 9788379983407 ISBN 9788379983407 Kategoria Nauki humanistyczne\Filozofia linia Meandry kultury ilość stron 192 Rok wydania 2022 Oprawa Miękka Wydanie 2