pokazujena w drugim tomie analiza zależności statystycznych między dwiema albo obszerniejszą liczbą zmiennych to z zasady stosowany przez socjologów rodzaj analiz statystycznych. Główną przyczyną trudności pojawiających się podczas wyboru metody opisu i pomiaru siły zależności statystycznych jest nieznajomość teorii, a zwykle błędne przekonanie, że istnieje tylko jeden rodzaj zależności statystycznej, mierzonej na różne sposoby w odmiennych sytuacjach.
W podręczniku zaprezentowano mnóstwo typów zależności statystycznej: zależność stochastyczną, zależność korelacyjną, skorelowanie liniowe, korelację rangową itd. Podstawą ich wyróżnienia jest nie tylko wariant posiadanych informacji, charakteryzowanych przez wariant skal pomiarowych,najczęściej sposób trafnego opisu jednej zmiennej na podstawie informacji o drugiej zmiennej lub o większej ich liczbie.
Dużo miejsca poświęcono konwencjonalnym metodom wielozmiennowym: zależnościom warunkowym (w tym pozornym zależnościom i niezależnościom) i regresji wielokrotnej, a także związanym z nimi nowym problemom (zależności cząstkowej, addytywności i interakcji pomiędzy zmiennymi).
Tom ten kończy przegląd celów i metod wielowymiarowej analizy statystycznej.