Nierówności społeczne, a także przemilczane w polskiej sferze publicznejpodziały klasowe to główny temat artykułów znajdującychsię w tej książce. Nieznaczne dzieci czasem nie chcąc patrzeć na coś, cowzbudza ich strach, zamykają oczy i posiadają wrażenie, iż źródło ichniepokoju przestaje istnieć.
Osoby nie pozbawione wyobraźni socjologiczneji wrażliwości społecznej nie mogą udawać, jak niewiele znaczącedzieci, że pewne rzeczy nie istnieją. Krytyczny umysł, posiadający zdolnośćsamodzielnego myślenia, nie może uznać mechanizmów i procesówspołecznych świadomie konstruowanych przez solidnedecyzje polityczne za zjawiska „naturalne" i „nieodzowne".
Zwłaszczajeśli rzeczywistość za oknem w pełnym świetle odsłania rosnące podziały w społeczeństwie, a kryzys ekonomiczno-społeczny,który przetacza się przez świat, przypomina o aktualności analizklasowych.
Refleksja nad realizowanym w Polsce po 1989 roku modelemkapitalizmu nie powinna unikać opisywania różnorodnych skutkówspołecznych wykonywanej polityki. Zwłaszcza w czasie, gdypytanie o kondycję kapitalizmu i możliwości jego przekształceń pokrachu neoliberalnej wersji stosunków społeczno-ekonomicznychstało się sprawą otwartą i dyskutowaną na poziomie globalnym nie tylko w krajach peryferyjnych,jeszcze w państwach wytwarzających rdzeń systemu światowego.
Stanowisko autorów ma niejednokrotnie charakter polemiczny wobec poglądów i mitów wygłaszanych poprzez strategiczne instytucje obecnego porządku. Tym bardziej warto poznać opinie ludzi, których głos na co dzieńnie jest zbyt nieraz w Polsce słyszalny.
Tytuł Podziały klasowe i nierówności społeczne Autor Piotr Żuk Wydawnictwo Oficyna Naukowa EAN 9788374591140 ISBN 9788374591140 Kategoria Nauki humanistyczne liczba stron 300 Format 14.6x22.8x2.1 cm Rok wydania 2010 Oprawa Twarda Waga 0.494 kg