"Monografia Polscy wiccanie. Studium religii przeżywanej stanowi portret członków pewnej społeczności sporządzony na podstawie kilkuletnich badań terenowych. Joanna Malita-Król, kierując się dyrektywą metodologiczną religii przeżywanej, pokazuje, jak wicca jako religia wydarza się w życiu jej rozmówców.
Opisuje, czym są dla nich rytuały, jak rozumieją pełnione poprzez siebie funkcje i jakie konsekwencje miała dla nich inicjacja do wybranego kowenu (zgromadzenia czarownic). Autorka analizuje także narracje konwersyjne polskich wiccan i udowadnia, iż w kraju choćby nie tyle sekularyzującym się, ile coraz bardziej „odkościelniającym” żyją ludzie poszukujący misterium, którego nie znaleźli w Kościele katolickim.
Książka Polscy wiccanie stanowi atrakcyjne i szczególnie rzetelne opracowanie poświęcone współczesnej wicca (konwencjonalnej), a w szczególności charakterystyce środowiska jej polskich wyznawców. W Polsce ukazało się niedużo opracowań dotyczących wicca, więc sugestia Joanny Mality-Król będzie cennym uzupełnieniem.
[… ] To wciągająca i korzystnie napisana lektura. Z recenzji dr hab. Marty Zimniak-Hałajko Dr Joanna Malita-Król – kulturoznawczyni i religioznawczyni, absolwentka Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji i Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Bada przejawy magii i religii pogańskich we współczesnym świecie. Zajmuje się także popkulturą i kulturą Japonii, zwłaszcza Genji monogatari. Jest redaktorką, aca-fanką, aktywistką zaangażowaną w działalność oddolnych inicjatyw miejskich i proklimatycznych."