W drugiej połowie XIX wieku Europę, w tym także i Polskę, ogarnęła fala japonizmu – mody na Japonię o zasięgu porównywalnym z renesansowym zainteresowaniem antykiem. Ślady japonizmu można zobaczyć w malarstwie, wzornictwie, teatrze, literaturze, a nawet w życiu codziennym.
Niniejsza książka prezentuje zjawisko polskiego japonizmu od strony dotychczas zaniedbanej – jego manifestacji w literaturze. Zapomniane sztuki teatralne i powielające stereotypowe ujęcia powieści egzotyczne, młodopolska twórczość poetycka i groteskowe stwory z japońskich drzeworytów – to tylko kilka z najróżniejszych przykładów literackiej mody na Japonię.
Wykorzystując takie koncepcje badawcze, jak orientalizm, postkolonializm, transkulturowość i intertekstualność, autorka pokazuje polską koniunkturę na Japonię, a także najróżniejsze ścieżki, jakimi podążał polski japonizm.
Jest to wszechstronne, erudycyjne studium problematyki nie dość dotąd opisanej w badaniach nad polską literaturą pierwszych dekad XX wieku. Monografię Katarzyny Dei uznaję za nad wyraz istotne osiągnięcie, wypełniające dużo luk w refleksji nad literaturą polską lat 1900–1939 oglądaną nie tylko w perspektywie transkulturowej.
Do książki tej z całą pewnością sięgać będą równocześnie badacze zajmujący się relacjami Polski i kultur Dalekiego Wschodu, jak i naukowcy szukający narzędzi do inaczej geograficznie posadowionych dociekań komparatystycznych.
To także publikacja, która może zainteresować licznych niespecjalistów. Z recenzji dr hab. Beaty Śniecikowskiej, prof. IBL PAN Katarzyna Deja – doktor literaturoznawstwa, absolwentka polonistyki ze specjalnością antropologiczno-kulturową na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Jej zainteresowania badawcze obejmują literaturę polskiego i europejskiego modernizmu, polski japonizm i orientalizm oraz transkulturowość, nową komparatystykę oraz literaturę światową. Tytuł Polski japonizm literacki.
1900–1939 Autor Katarzyna Deja Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego EAN 9788323349228 ISBN 9788323349228 Kategoria Literatura\Literaturoznawstwo liczba stron 270 Rok wydania 2021 Oprawa Miękka Wydanie 1