,,POMOST to dynamiczny ruch polityczny Polonii. (...) Początkowo zajęto się formowaniem ideowym, temu służyły kontakty z kombatantami. Symbolicznie i intelektualnie nadało to inicjatywom POMOSTU wymiar kontynuacyjny wysiłku niepodległościowego.
Następnie podjęto działania praktyczne. Polegały one w pierwszym rzędzie na organizowaniu akcji wsparcia opozycji w Polsce. POMOST w tym okresie nie odróżniał za niezwykle między przeróżnymi nurtami, a propagował wszystkie, jako wyraz sprzeciwu wobec reżimu komunistycznego.
Następnie POMOST wspierał,,Solidarność", chociaż stopniowo działacze emigracyjni zaczęli wyławiać niuanse galimatiasu polskiej sceny politycznej i ich najistotniej dynamiczne akcje wspierały podobnych im antykomunistów w Polsce.
Przełomem było wyjście z chicagowskiego środowiska i wypłynięcie na pokaźne, amerykańskie wody. Była to dramatyczna zmiana paradygmatu i horyzontów myślowych przywództwa organizacji. Wpłynęło na to kilka czynników.
Po pierwsze, komuniści wprowadzili stan wojenny w Polsce, który narzucił,,Solidarności" konieczność zejścia do podziemia. Po drugie, stan wojenny pomógł w natężeniu antykomunizmu w administracji Ronalda Reagana, wytwarzając tym samym koniunkturę dla antykomunistów w środowisku polonijnym i wśród innych grup emigranckich.
Po trzecie, wejście w skład kierownictwa POMOSTU działaczy z Detroit zaowocowało jednoznacznie prorepublikańską reorientacją tej organizacji." Prof. J. M. Chodakiewicz The Institute of World Politics Washington, DC Tytuł Pomost.
W sprawie wolności 1978-1994 Autor Andrzej Jarmakowski Wydawnictwo Oficyna Aurora EAN 9788393697649 ISBN 9788393697649 Kategoria Literatura, Literatura faktu, reportaż liczba stron 521 Format 235x170x35 mm Rok wydania 2013 Oprawa broszurowa