W katalogu i na wystawie zostało pokazanych 39 prac artysty, w tym kilka ze popularnej serii liter arabskich Hurufiyyat, które Abdulqader traktuje jako nietypowe – bo malarskie – listy. Abdulqader Al Rais (rocznik 1951) – najszczególniej lubiany artysta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Określa się go mianem „ojca chrzestnego" sztuk błyskotliwych w Emiratach. Malarstwa uczył się w latach 60. XX wieku w Kuwejcie, który w tamtym czasie kwitł politycznie, gospodarczo a z reguły kulturalnie.
To tam poznał arabskich pionierów sztuki i odkrył potęgę, a także siłę kreacyjną barwy. Abdulqader maluje realistyczne, wysmakowane kolorystycznie krajobrazy, w tym pejzaże architektoniczne inspirowane klasycznymi arabskimi dzielnicami.
Jednym z jego ulubionych wątków jest motyw drzwi, niejednokrotnie lekko uchylonych, a przez to wprowadzających widza w świat przeszłości i przyszłości jednocześnie. Artysta stwarza także kompozycje abstrakcyjne, w których eksperymentuje z kaligrafią i symbolami arabskimi.
Jego twórczość jest utrzymana w duchu romantycznego, magicznego realizmu, a cechuje się wręcz mistyczną wyobraźnią. Abstrakcyjne prace Abdulqadera stanowią typ medytacji nad potęgą barwy i jej duchowymi możliwościami.
Artysta posługuje się techniką olejną i akwarelową. Poza Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi wystawiał też w Czechach, Libanie, Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Kuwejcie. Ta wystawa będzie pierwszą w Polsce prezentacją twórczości Artysty ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.