Co sprawiło, że w kraju, w którym głównie autorytety są kwestionowane, Anna Wolff-Powęska ostała się, jako jedna z nielicznych osób, których sądy i opinie przyjmowane są z atencją$1346 Autorka nie oskarża i nie wyrokuje.
Nie występuje w todze prokuratora ani sędziego. Mnoży wątpliwości i skłania do myślenia. Ostrzega przed manipulowaniem historyczną prawdą. W swych publikacjach śledzi przeobrażenia w świadomości społecznej Polaków i Niemców, które traktuje jako dynamiczny cykl.
Opowiada się za tym, co zbliża i łączy, ale widzi również to, co dzieli i różni. Nawołuje, żeby nie pouczać sąsiadów, bo uczciwy dialog nakazuje, aby jego uczestnicy wzajemnie się szanowali. Przestrzega także przed kreowaniem wizerunku wroga, co w Polsce jest wyrazem niezrozumienia globalnych procesów.
I wreszcie zachęca do tego, by postrzeganie Niemców nie było oskarżeniem, lecz próbą poznania naszego sąsiada,,pod specjalnym nadzorem". Anna Wolff-Powęska - profesor nauk humanistycznych, specjalistka w zakresie stosunków polsko-niemieckich, w latach 1990-2004 dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu.
Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Europejską Nagrodą Obywatelską i Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrodą KLIO za książkę Pamięć - Brzemię i uwolnienie. Niemcy wobec nazistowskiej przeszłości (1945-2010).