Gdy Pan Tesla mówi o problemach elektrycznych, nad którymi pilnie pracuje, staje się postacią wręcz fascynującą. Z tego, co mówi, nie sposób zrozumieć ani jednego słowa.
Nikola Tesla jest w obszernej mierze jednym z twórców współczesnego świata. Przyczynił się do rewolucji elektrycznej, która w całości zmieniła ludzkie życie na przełomie XIX i XX wieku. Wynalazł radio, dynamo rowerowe, baterię słoneczną i widowiskowy transformator nazwany od jego nazwiska. To w dużej mierze dzięki niemu istnieje progresywny świat, który znamy.
Tesla był też jednym z najszczególniej znanych w ówczesnej Ameryce naukowców. Dbał o swój wizerunek, udzielając wielu wywiadów, opowiadając o swoich wynalazkach i o tym, co jeszcze chciałby stworzyć. Przeprowadzał publiczne pokazy swych wynalazków, olśniewając widownię używaniem prądu. Jego życie naznaczone było także konkurencją z innym wielkim umysłem tamtych czasów – Thomasem Alvą Edisonem, który wykorzystywał i opatentował pod swoim nazwiskiem sporo wynalazków znakomitego Serba.
W. Bernard Carlson przygląda się Tesli nie tylko pod kątem jego osobowości,w dodatku szeroko opisując czasy i realia, w których działał. Skupia się dodatkowo na solidnych wynalazkach i procesem pracy nad nimi. Pochyla się nad tym, w jaki sposób Tesla pracował, jak próbował w eksperymentalny sposób urzeczywistnić swoje idee, które wielu mogły wydawać się błędne. Opisuje, jak doprowadził do opatentowania niemal trzystu swoich wynalazków. Opierając się na oryginalnych dokumentach, wskazuje, jak Tesla potrafił przyciągać zainteresowanie publiczności, wytwarzając mity na swój temat i świadomie budując swój wizerunek ekscentrycznego wizjonera, geniusza na skraju szaleństwa.