",,Czy Kaliope, która opisuje życie miłosne swoich afrodyt i persefon - non stop zajmuje się ich seksem - jest świadoma tego, że stale przegrywa$6". Dlaczego autorki prozy skupionej na relacjach intymnych kobiety współczesnej tylko w drodze wyjątku od reguły kreują świat szczęsnych doznań i dlaczego tak rzadko czynią to w sposób kunsztowny$7 Eros i narracja, czyli wątek i osnowa w refleksji nad literackimi obrazami kobiecości: studium erotyki jako sfery doświadczeń kobiety spotyka się w tych szkicach z analizą sposobów opowiadania w powieściach autorek z krajów języka niemieckiego i z Polski, od Elfriede Jelinek i Juli Zeh po Joannę Bator i Manuelę Gretkowską.
Zamysłowi eseistycznemu patronuje Kaliope, która dowiodła mądrości życiowej, rozstrzygając spór Afrodyty i Persefony o mężczyznę. A jednocześnie jako muza poezji epickiej niezmiennie imponuje znawstwem literackim.
Proza, o której tu mowa, to prawidłowy powód, żeby zajrzeć Kaliope poprzez ramię: co tam wypisała rylcem na tabliczce. Andrzej Kopacki (1959) - filolog. Pracuje na Uniwersytecie Warszawskim i w redakcji,,Literatury na Świecie".
Pisze głównie eseje i wiersze. Jest autorem wielu przekładów z literatury niemieckojęzycznej.