Blais Pascal (1623-62) - francuski filozof, etyk, teolog, lecz także wybitny matematyk i fizyk. Prowincjałki są obok Myśli najważniejszym z filozoficznych dokonań Pascala. Napisane z pobudek religijnych dzieło ma formę 18 listów, w których przedstawia racje jansenistów w ich sporze z jezuitami.
Jak pisze Leszek Kołakowski W sporze Pascala z jezuitami uderza paradoksalny charakter obu stanowisk. Chodzi w tym sporze o to samo, o co chodzi we wszelkich sporach ideologicznych na obszarze całej historii chrześcijaństwa - o stosunek pomiędzy skończonym światem doświadczenia, a światem nadprzyrodzonym (...) Czy naturalny nasz rozum potrafi przekroczyć granice swego świata i zdobył sam wiedzę o sprawach boskich, czy także ma zamilknąć w pokornym bezruchu i ukorzyć się przed tym, co mu się musi jawić jako niemożliwe, a zarazem ponad wszelką wątpliwość pewne? lecz Pascal atakuje także jezuitów z powodów etycznych, jako tych którzy na zbyt sporo pozwalają grzesznikom.
Ta krytyka jezuitów uderzała w pewnym sensie w samą instytucję Kościoła, nic dziwnego, że w 1660 roku Prowincjałki zostały zakazane. Ważne jest także w Prowincjałkach rozróżnienie na łaskę sprawną i wystarczającą, wokół którego to rozróżnienia toczył się poważny spór pomiędzy jansenistami, a jezuitami.
Tytuł Prowincjałki Autor Blaise Pascal Wydawnictwo Vis-a-Vis Etiuda EAN 9788379981335 ISBN 9788379981335 Kategoria Nauki humanistyczne\Filozofia kolekcja Meandry kultury ilość stron 310 Format 15.5x19.5x2 cm Rok wydania 2017 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.246 kg