Latem 2001 roku Peter Hessler, wieloletni korespondent "New Yorkera", nie bez trudu zdobył chińskie prawo jazdy, a następnie ruszył w podróż poprzez Kraj Środka, by obserwować zmiany, jakie zaszły w Chinach dzięki rozwijającemu się przemysłowi motoryzacyjnemu i szeroko zakrojonej akcji budowy dróg.
Na jego oczach niemal zupełnie wyludniona wioska niedaleko Pekinu przekształciła się w ciągu kilku lat w prosperujące centrum turystyczne. Był też świadkiem zakładania specjalnych stref ekonomicznych, w których bez przeszkód rozwija się prywatny przemysł.
Wszędzie, gdzie dotrą państwowe autostrady, jak grzyby po deszczu wyrastają fabryki guzików, butów czy usztywniaczy do biustonoszy. Jednak podróże Hesslera to nie tylko opis zmieniającego się krajobrazu Chin, lecz także opowieść o ludziach poznanych w drodze: o autostopowiczkach jadących do rodziców, którzy zostali na wsi, o starcach, którzy jako jedyni nie wyjechali z opuszczonych osad, o początkujących biznesmenach marzących o rozkręceniu własnego interesu i robotnikach migrujących w poszukiwaniu udoskonalonych warunków życia.
Peter Hessler z niezwykłą zręcznością opisuje zmieniający się krajobraz rolniczego państwa, które niegdyś skryło się przed obcymi za Wielkim Murem, a teraz stwarza fabryki i drogi, by ściągnąć ich do siebie.
Książka otrzymała nominację do BBC Samuel Johnson Prize for Non-Fiction 2011. „Peter Hessler, współczesny Marco Polo przemierzający Chiny wynajętym jeepem, ujrzał cuda godne filmu braci Coen (…). Rzadko zdarza mi się czytać książki, które wywracają do góry nogami wszystko, co dotąd wiedziałem o jakimś kraju.
To jest jedna z nich.” „Bloomberg News” „Hessler jest przenikliwym obserwatorem i znakomitym pisarzem (…). Łączy rzetelny reportaż z literackim opisem szczegółów i szczyptą ironii, by odmalować czytelnikowi portret drugiego co do wielkości supermocarstwa świata pędzącego ku wielkim zmianom.” „The Boston Globe” „„przez drogi i bezdroża” imponuje rozmachem (…).
Hessler efektownie i ze swadą opowiada jednocześnie o historii podboju mongolskiego, jak i o tym, gdzie kupić w Chinach użytkowany samochód.” Dwight Garner „Z książki Hesslera wyłania się obraz znacznych nadziei, zabarwiony jednak żalem i tęsknotą za tym, co w toku zmian zostaje bezrefleksyjnie porzucone.” „The Wall Street Journal” „Fantastyczna książka – autentycznie zabawna i równocześnie bardzo wnikliwa.
„poprzez drogi i bezdroża” jest wyśmienitą opowieścią nie tylko o Chinach, lecz o ludzkości w ogóle.” Jonathan Yardley „Książkę Petera Hesslera zacząłem czytać z dużą rezerwą. Pomysł, żeby wyrobić sobie chińskie prawo jazdy i ruszyć na wyprawę do granic Państwa Środka, wygląda niebanalnie, ale dość banalnie: coś w sam raz dla amerykańskiego dziennikarza dysponującego zbyt dużymi zasobami gotówki.
prędko jednak zapomniałem o uprzedzeniu, porwany poprzez trend opowieści napisanej w sposób zupełnie niezwykły. „przez drogi i bezdroża” to książka o najistotniej dynamicznej dekadzie rozwoju Chin, pisana jednak z perspektywy historii potężnych ludzi.
Muszą codziennie mierzyć się z chaosem zmian, brutalnością systemu i złożonością ludzkiej natury wystawianej bezustannie na pokusy i wyzwania. Hessler pisze z niezwykłą empatią i szacunkiem dla swoich bohaterów, zbliża się do nich niemal do granicy intymności, równocześnie jednak nie tracąc dystansu niezbędnego, by opowieść o pojedynczych ludzkich losach odsłaniała uniwersalną prawdę o życiu.” Edwin Bendyk Tytuł przez drogi i bezdroża.
Podróż po nowych Chinach wyd. 2021 Autor Peter Hessler Tłumacz Jakub Jedliński Wydawnictwo Czarne EAN 9788381911658 ISBN 9788381911658 Kategoria Literatura\Esej reportaż kolekcja Reportaż liczba stron 504 Rok wydania 2021 Oprawa Twarda Wydanie 2