Ptaki za miedzą. Opowieści o mieszkańcach pól, łąk, pastwisk i wsiPtaki za miedzą. Opowieści o mieszkańcach pól, łąk, pastwisk i wsi to fascynująca książka, która przenosi nas w świat ptaków zamieszkujących tereny rolnicze i wiejskie krajobrazy.Autor, Maciej Cmoch, czerpie z bogatego doświadczenia przyrodnika, fotografa i aktywnego uczestnika projektów ochrony ptaków, aby w sposób niezwykle dostępny i angażujący przedstawić nam życie tych niezwykłych stworzeń.w trakcie swoich licznych wizyt w malowniczych rejonach bagien biebrzańskich i innych zakątkach polskiej wsi, Cmoch nieraz rozmawia z lokalnymi mieszkańcami.Zadając pytanie o to, co zmieniło się w przyrodzie przez ostatnie dekady, słyszy jednogłośne odpowiedzi – na polach i łąkach jest coraz mniej ptaków.
Autor, na podstawie swoich własnych obserwacji i badań, potwierdza ten smutny kierunek, równocześnie starając się dociec jego przyczyn.W książce wyszukamy staranną analizę przyczyn sukcesu ptaków zasiedlających tereny rolnicze w przeszłości i zmiany, jakie przyniosła intensyfikacja produkcji rolnej.Cmoch zwraca uwagę na ścisłe relacje między ptakami a człowiekiem, a także na to, jak zmiany w rolnictwie i krajobrazie wpłynęły na populacje tych zwierząt.
To, co dawniej sprzyjało rozmaitości ptasiego świata, dzisiaj staje się dla niego zagrożeniem.Harmonijne Połączenie Wiedzy Naukowej i Osobistych Obserwacji Największą zaletą Ptaków za miedzą jest harmonijne połączenie wiedzy naukowej z osobistymi obserwacjami i doświadczeniami autora.Cmoch, będąc pasjonatem fotografii przyrodniczej, wzbogaca swoją opowieść o liczne zdjęcia, które nie tylko ilustrują jego słowa,również wprowadzają czytelnika w niezwykły świat ptaków.
Jego dar opowiadania sprawia, że książka jest nie tylko źródłem cennej wiedzy,dodatkowo inspirującą lekturą.Dzięki tej książce dowiemy się, jakie gatunki ptaków można spotkać na polach, łąkach i pastwiskach, jakie są ich zwyczaje i , a także jakie wyzwania stoją przed nimi w dzisiejszym świecie.
Ptaki za miedzą to nie tylko opowieść o ptakach,ponadto refleksja nad naszą relacją z naturą i koniecznością jej ochrony.zobacz jeszcze: Kronika ptaka nakręcaczaBłękitna krewŚwiat opanowany poprzez demony.
Nauka jako światło w mroku