Anestezjologia i intensywna terapia Długo oczekiwany podręcznik z anestezjologii i intensywnej terapii przygotowany poprzez autorów z różnorodnych ośrodków akademickich w kraju. Opisuje najważniejsze tematy z tej dziedziny medycyny - w tym zagadnienia obowiązujące do PES.
Autorzy omawiają najnowsze wiadomości i wytyczne z anestezjologii i intensywnej terapii wraz z praktycznymi wskazówkami i uwagami. To wiarygodne źródło wiedzy dla młodych adeptów medycyny. Od wydania ostatniego podręcznika,,Anestezjologia i intensywna terapia" pod redakcją naukową prof.
Bogdana Kamińskiego i prof. Andrzeja Küblera minęło sporo lat. Od tego momentu dokonał się znaczny postęp w naukach medycznych oraz w samej anestezjologii i intensywnej terapii. Za namową Pani Profesor Ewy Mayzner-Zawadzkiej, za co serdecznie Jej dziękuję, PZWL zwróciło się do mnie z propozycją wydania nowego podręcznika dla studentów wydziałów lekarskich.
mnóstwo osób z większości ośrodków akademickich w Polsce podjęło trud napisania książki, którą trzymacie Państwo w swych rękach. Mam nadzieję, iż przyczyni się ona do zgłębienia tajników tej wyjątkowo niebanalnej i podstawowej z punktu widzenia funkcjonowania ochrony zdrowia specjalności.
Radosław Owczuk W książce omówiono takie tematy jak: anestezjologia i intensywna terapia we współczesnej medycynie aparatura anestezjologiczna, nadzór pooperacyjny znieczulenie ogólne, regionalne, podpajęczynówkowe, zewnątrzoponowe, blokady obwodowe znieczulenie dzieci, ambulatoryjne, w położnictwie, stomatologii, poza salą operacyjną udrożnienie dróg oddechowych wziewne środki anestetyczne, anestetyki dożylne, leki znieczulające miejscowo farmakologiczne i mechaniczne sposoby wspomagania układu krążenia płynoterapia, leczenie krwią dostęp naczyniowy sedacja uśmierzanie bólu zagadnienia intensywnej terapii zespół ostrej niewydolności oddechowej, wstrząs leczenie nerkozastępcze ostre zapalenie trzustki i niewydolność wątroby mnogie i wielonarządowe obrażenia ciała uraz czaszkowo-mózgowy leczenie żywieniowe zakażenia, antybiotykoterapia resuscytacja krążeniowo-oddechowa