Książka powstała na podstawie rozprawy doktorskiej napisanej pod kierunkiem dr. Hab. Leszka Pawłowicza, prof. UG, która się znalazła w gronie laureatów VI edycji Konkursu o Nagrodę Prezesa NBP za najkorzystniejszą pracę doktorską i habilitacyjną z zakresu nauk ekonomicznych.
W 2020 r. Weszły w życie regulacje pasujące europejski rynek listów zastawnych, do których powstania wnieśli wkład polscy eksperci. Ich opinie przedstawiono w niniejszej monografii. Obecny kryzys, spowodowany pandemią COVID-19, powoduje, iż z tym obszerniejszą uwagą powinniśmy się zastanowić nad problemem niedorozwoju polskiego rynku listów zastawnych.
Jego odblokowanie jest ważne z kilku powodów. Z jednej strony pozwalałoby to na pokaźne zwiększenie wymiarów wsparcia tarczy antykryzysowej, tak potrzebnej dla ochro-ny polskiej gospodarki, jednocześnie z drugiej dawałoby szansę na rozwiązanie trzech ryzyk systemowych polskiego sektora bankowego: strukturalnej luki płynności, problemu kredytów frankowych, a także monokultury zmiennej stopy procentowej.
List zastawny jest szczególną obligacją zabezpieczoną, ściśle dostosowywaną i szczególnie bezpieczną dla inwestora. W ponad 250-letniej historii listu zastawnego nie było przypadku jego niewypłacalności, mimo że w tym czasie doszło na świecie do nad wyraz wielu kryzysów.
Poprzedni globalny kryzys finansowy, który miał miejsce w latach lat 20072009, potwierdził, że list zastawny to jedyny instrument zapewniający bankom ciągłość długoterminowego i stosunkowo taniego finansowania.
Co standardowe, w szczycie poprzedniego kryzysu koszt pozyskania finansowania poprzez banki za pomocą listów zastawnych z krajów nad wyraz nim dotkniętych był niższy od kosztów długu państwowego, a kolejne kraje, jak np.
Norwegia, zbudowały niemal od podstaw swoje rynki listów zastawnych. Podobna szansa stoi obecnie przed Polską.