„W tomie skategoryzowano piętnaście tekstów autorstwa jednocześnie cenionych polskich badaczy filozofii nowożytnej i współczesnej, jak i osób od niedawna zajmujących się tą dziedziną. W rezultacie uzyskaliśmy zróżnicowaną pod względem przedmiotowym, metodologicznym i interpretacyjnym panoramę filozofii i kultury Oświecenia, z ciekawymi odniesieniami do myśli współczesnej, dzięki czemu znaczenie tego okresu dziejów intelektualnych w kulturze zachodniej zyskało dodatkowy wymiar.
szczególnie widocznym uzupełnieniem tej panoramy jest esej Wiek osiemnasty i świat historyczny, wprowadzający w problematykę kształtowania się Oświecenia, jego osiągnięć i niedostatków, autorstwa Wilhelma Diltheya, w przekładzie i z glosą objaśniającą jego znaczenie dla dociekań nad Oświeceniem pióra wybitnej znawczyni filozofii niemieckiej Elżbiety Paczkowskiej-Łagowskiej".
Z recenzji prof. Milowita Kunińskiego Dr Jakub Szczepański - adiunkt w Zakładzie Historii Filozofii IF UJ. Interesuje się nowożytną filozofią polityki. Specjalizuje się w filozofii politycznej Immanuela Kanta.
Napisał książki Filozofia polityczna Immanuela Kanta i Polityczna władza sądzenia. Publikował m.in. W: „Archiwum Historii Filozofii i Myśli Społecznej", „Kwartalniku Filozoficznym", „Przeglądzie Politycznym" oraz w pracach zbiorowych.
Tytuł Rozum człowiek historia Autor Opracowanie Zbiorowe Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego EAN 9788323344001 ISBN 9788323344001 Kategoria Nauki humanistyczne\Filozofia liczba stron 358 Format 15.5x23.5x1.8 cm Rok wydania 2018 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.548 kg