Książka „Rzeczy warszawskie" towarzyszy wystawie głównej "Rzeczy warszawskie".
zawiera wstęp głównego kuratora, dr. Jarosława Trybusia, esej naukowy dr. Magdaleny Wróblewskiej o roli rzeczy w muzeach i ich mikrohistorii składających się na historię miasta, oraz teksty, w których kuratorzy wyjaśniają koncepcje poszczególnych gabinetów i opowiadają historie wybranych rzeczy.
Kostka cukru pozostała po skazańcu w celi X Pawilonu warszawskiej Cytadeli, przechowana poprzez rodzinę jak relikwia, potrzaskane butle z królewskiej apteki, którym ogień pożarów nadał tęczujący blask antycznych szkieł, okazałe metaliczne zastawy z zamożnych warszawskich domów, płócienny identyfikator, jaki matka wyhaftowała dziecku w czasie oblężenia Warszawy, utrwalane przez artystów widoki miasta błyskotliwego i niepięknego, zrujnowanego i dumnie upamiętniającego swoją odbudowę – setki przedmiotów, z których każdy niesie w sobie część historii Warszawy. Dużej Historii, lecz też niezliczonych wciąż żywych mikrohistorii: prywatnych, rodzinnych, przekazywanych we wspomnieniach i opowieściach. Dopiero razem splecione, tworzą one wielowarstwową, gęstą, zasupłaną historyczną tkankę miasta.
Rzeczy warszawskie? niezapomniane, jak znane zdjęcie autorstwa powstańczego fotografa, demonstrujące wybuch pocisku na gmachu Prudentialu 28 sierpnia 1944 roku, i całkowicie zapomniane, jak szydełka do zaciągania damskich gorsetów. Nie ofiarowują nam jednej opowieści o dziejach miasta. Odwołują się do emocji, pamięci, wyobraźni, które zdolny jest pobudzić czasem pozornie błahy okruch przeszłości. W ten sposób każdy może zbudować własną historię niezwykłego miasta, jakim jest Warszawa. I poczuć się częścią tej historii.
prof. Dr hab. Maria Poprzęcka.
Tytuł Rzeczy warszawskie Autor Opracowanie zbiorowe Wydawnictwo MUZEUM WARSZAWY EAN 9788362189960 ISBN 9788362189960 Kategoria Literatura\Esej reportaż liczba stron 176 Format 16.5x26.5x1.5 cm Rok wydania 2017 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.6 kg