Od pierwszego wydania Socjologii kultury minęło ponad 25 lat, podczas których praca ta stała się nie tylko obowiązkową lekturą na wszelkich kierunkach socjologicznych,w dodatku źródłem ciągle nowych inspiracji i nawiązań.
Monografia Kłoskowskiej, będąca oryginalną syntezą zagadnień podejmowanych poprzez socjologów kultury i próbą wytyczenia granic tej subdyscypliny, jest swoistym pomostem pomiędzy polską tradycją myśli socjologicznej a światową humanistyką.
Trudności określenia socjologii kultury wynikają najczęściej z niejednoznaczności samego pojęcia kultury, z jego szerokiego i niejednorodnego zakresu, ze szczególnego nasilenia postaw wartościujących odnoszących się do zjawisk objętych tym pojęciem oraz z rozmaitości tych postaw.
Wszystkie wymienione aspekty wymagają omówienia, które trudno jednak będzie ograniczyć do jednego rozdziału i zamknąć w zwartym wywodzie. Interferują one bowiem wielokrotnie w najróżniejszych działach problematyki kultury ujmowanej z socjologicznego punktu widzenia, muszą więc być uwzględniane w kolejnych punktach rozważań i w analizach licznych zagadnień szczegółowych.
Antonina Kłoskowska, fragment tekstu