Autorka podejmuje problem transnarodowych organizacji społeczeństwa obywatelskiego (TOSO), których rola w kształtowaniu procesów politycznych i społecznych współczesnego świata bardzo wzrosła. Jakościowe przekształcenia środowiska międzynarodowego związane z globalizacją stworzyły warunki ich przełomowego rozwoju, co przełożyło się na zmianę roli i znaczenia tych podmiotów na arenie międzynarodowej.
Pomimo że namysł nad oddziaływaniem transnarodowych organizacji i przekształceniami organizacji i ruchów środowiska obywatelskiego prowadzony jest na gruncie naukowym od dawna, to śledzenie postępujących przekształceń jest uzasadnione, jako że same organizacje, jak i środowisko ich działania ulegają zmianom.
Podmioty te trwale wpisują się w kierunek życia międzynarodowego, a zatem dążenie do pełniejszego zrozumienia ich roli, skali i skutków inicjowanych poprzez nie procesów jest w pełni uzasadnione. Drugim komponentem problemu badawczego jest sposób oddziaływania wyznaczonych podmiotów opracowanie skupia się na mechanizmach perswazyjnych środków oddziaływania politycznego soft power TOSO, przy czym narzędzia i istota miękkiej siły opisywane są w oparciu o konceptualizację J.
Nye'a. Zestawienie tych części składowych w zamierzeniu projektu służy ujawnieniu mechanizmów transformacji wykorzystywania siły w stosunkach międzynarodowych, wyrażającej się w zmianie rozkładu, czy też struktury siły,, a także w zmianach poręczności poszczególnych jej części.
dr hab. Małgorzata Zachara-Szymańska, prof. UJ Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego Tytuł Soft power transnarodowych organizacji społ. Autor Ewelina Panas Wydawnictwo UMCS EAN 9788322795378 ISBN 9788322795378 Kategoria Literatura, Socjologia liczba stron 298 Format 250x176 mm Rok wydania 2022 Oprawa broszurowa