Statystyka, podobnie jak numerologia, jest traktowana przez studentów jak wiedza tajemna, wymagająca wtajemniczenia, a analizy statystyczne posiadają dla wielu status podobny do wróżenia z fusów. Książka "Statystyczny drogowskaz 3" Sylwii Bedyńskiej i Moniki Książek wydajnie walczy z tymi poglądami. Statystyczne analizy wielowymiarowe zostały przedstawione w sposób jasny, przejrzysty, zezwalający choćby humaniście zrozumieć sposób ich wykonywania i ich sens. Na dodatek, książka oferuje jasne wskazówki jak krok po kroku wykonać obliczenia w jednym z lubianych kompletów statystycznych wykorzystywanych przez uczelnie i sporo firm badawczych – IBM SPSS Statistics. Autorki, mając za sobą długoletnie doświadczenie w pracy ze studentami i doktorantami, prezentują nie tylko wiedzę dotyczącą metod poszukiwania zależności statystycznych, lecz dzielą się funkcjonalnymi wskazówkami, które pozwalają przeprowadzić skutecznie cykl analizy skatalogowanych danych.
Książka jest adresowana do studentów psychologii i nauk pokrewnych, którzy w ramach studiów wykonują badania i analizują dane prawie na każdym roku studiów. Zaawansowane treści przedstawione w książce zwiększą krąg jej odbiorców o doktorantów i naukowców zajmujących się badaniami psychologicznymi, jak jeszcze badaczy, których prace dotyczą zagadnień socjologicznych czy pedagogicznych. Dodatkowo jest kierowana do wszystkich, którzy – nawet hobbistycznie – zajmują się badaniami naukowymi.
"Statystyczny drogowskaz 3. Użyteczny przewodnik użycia modeli regresji oraz równań strukturalnych" – jest kontynuacją podręcznika "Statystyczny drogowskaz. Praktyczny poradnik analizy informacji w naukach społecznych na przykładach z psychologii", wydanego pod redakcją naukową Sylwii Bedyńskiej i Anety Brzezickiej (wkrótce ukaże się jego zaktualizowane wydanie w dwóch tomach).
Tom trzeci "Statystycznego drogowskazu" jest stanowczo cenną pozycją na polskim rynku wydawniczym, dotyczącą ogólnie pojętego zakresu analiz danych statystycznych. Oprócz potrzebnych informacji na temat teorii modelowania statystycznego, podręcznik dostarcza nad wyraz cennych użytecznych porad przeprowadzania solidnych obliczeń przy użyciu niezwykle lubianego oprogramowania IBM SPSS Statistics/AMOS.