Problematyka życia wiecznego należy do tych obszarów refleksji, które nigdy nie przestaną fascynować i niepokoić człowieka. Nie zmienią tego żadne oświeceniowe rewolucje czy ateistyczne manifesty, jakiekolwiek deklaracje życiowej immanencji, wezwania do reformatorskiego działania tu i dzisiaj i tym podobne, dumne a próżne, zapewnienia o uwolnieniu się człowieka od zapotrzebowania Transcendencji, a także ostatecznym porzuceniu lęku przed śmiercią i – ewentualnie – tym, co po niej.
Śmierć bowiem jest. Zbliża się, nadciąga i czai, czujemy ją we własnych członkach, rozpoznajemy jej występowanie w umyśle, w chwilach przestrachu czy poczucia bezsensu i przemijalności wszystkiego. Bartosz Jastrzębski (1976) – doktor habilitowany kulturoznawstwa, pisarz, filozof, etyk, wykłada w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Interesuje się pograniczem filozofii, antropologii i literatury, a także historią oraz poszukiwaniami duchowymi i religijnymi. W 2012 roku otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak za książkę Krasnojarsk zero (wraz z Jędrzejem Morawieckim).
W 2016 roku opublikował tom esejów Ostatnie Królestwo. Szkice teologiczno-polityczne, za który uhonorowano go nagrodą Feniks. W 2017 roku ukazała się jego książka Vestigia Dei poświęcona zagadnieniom filozofii religii, nominowana do Nagrody im.
Józefa Mackiewicza. Obecnie zajmuje się zwykle konserwatywną myślą społeczno-polityczną i jej związkami z teologią oraz filozofią religii. Tytuł Światło zachodu. Szkice o myśli i kulturze chrześcijańskiej Autor Bartosz Jastrzębski Wydawnictwo Fundacja Augusta Hr.
Cieszkowskiego EAN 9788365787385 ISBN 9788365787385 Kategoria Nauki humanistyczne\Filozofia liczba stron 170 Format 13.5x20.5x1.2 cm Rok wydania 2019 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.214 kg