Problematyka systemów politycznych to jeden z najistotniejszych obszarów badawczych we współczesnej politologii. Zajmuje na dodatek ważne miejsce w procesie dydaktycznym na wielu kierunkach studiów z zakresu nauk społecznych i humanistycznych.
Bez poznania instytucji, zasad, wartości i mechanizmów systemów politycznych niemożliwe jest osiągnięcie efektów kształcenia w dziedzinie nauki o polityce. […] Autorzy publikacji przygotowali opracowanie, które dostępnie ukazuje aktualny stan badań oraz systematyzuje poglądy i ujęcia prezentowane w literaturze przedmiotu.
Selekcja podejmowanych zagadnień, jak na dodatek sposób ich przedstawienia zasługują na jednoznacznie pozytywną ocenę. Podręcznik jest godny polecenia nie tylko studentom i doktorantom, ale także wszystkim czytelnikom zainteresowanym bliższym poznaniem zasad, instytucji i mechanizmów współczesnych systemów politycznych.
Z recenzji prof. Dr. Hab. Wojciecha Sokoła Niniejszy tom jest charakterystycznym podręcznikiem akademickim, dopasowanym do potrzeb dydaktycznych na poziomie uniwersyteckim. Obejmuje on wszystkie najważniejsze zagadnienia będące konwencjonalną częścią politologii porównawczej w zawężonym sensie comparative politics and government, i to nie tylko w Polsce, lecz także na świecie.
Z recenzji prof. Ph Dr. Michala Kubáta