Tom Żydowskie dziecko jest pierwszą współczesną monografią poświęconą polskim badaniom mieszczącym się w ramach tzw. Jewish Studies i Childhood Studies. Składają się na nią artykuły specjalistów z różnorodnych dziedzin: historyków, historyków sztuki, etnografów, literaturoznawców oraz kulturoznawców z ośrodków naukowo-badawczych z całej Polski, w tym także specjalizujących się w badaniach nad historią i kulturą Żydów.
Już sam pomysł zebrania w jednym tomie tych rozpraw zasługuje na uznanie. Brakuje bowiem teraz potężnych opracowań źródeł dotyczących historii dzieci żydowskich, a pojawiające się pojedyncze publikacje zwykle rozproszone są po wąsko wyspecjalizowanych i trudno dostępnych woluminach.
Dr hab. Krzysztof Biedrzycki UJ Książka Żydowskie dziecko wpisuje się w nurt badań nad historią i kulturą polskich Żydów. Efekty działalności ośrodków naukowych zajmujących się tymi zagadnieniami przekładają się na liczne publikacje naukowe przybliżające wielowiekową obecność Żydów w Polsce, jednak dużo obszarów uczestnictwa w życiu polskiego społeczeństwa wciąż pozostaje na pograniczu eksploracji naukowej.
Do takich zagadnień należą między innymi, kwestie związane z najmłodszymi członkami społeczności żydowskiej - z dziećmi. Najważniejszą polską publikacją z tego zakresu pozostaje do tej pory etnograficzne studium Reginy Lilentalowej Dziecko żydowskie (1904,1927).
Dr hab. Jakub A.