Søren Kierkegaard (1813-1855) - duński filozof, myśliciel religijny, pisarz, bodaj najważniejszy z prekursorów egzystencjalizmu. Początkowo pod wpływem myśli Hegla stał się jego zagorzałym krytykiem (zarzucał Heglowi, że bytu nie można ująć w ramy jakiegoś intelektualnego systemu!), nie stwarzał bowiem żadnego systemu filozoficznego, a zajmował się jedynie człowiekiem i jego egzystencją i jego stosunkiem do Boga, interesowało go solidne ludzkie istnienie i stąd nazwa, którą nadał swojej filozofii: egzystencjalna.
Trwogę i drżenie uważał autor za swoje najlepsze dzieło, jest ono przesiąknięte myślą religijną, namysłem Kierkegaarda nad stosunkiem człowieka do Boga. Jak pisał W. Tatarkiewicz człowiek wyrywa się z istnienia do prawdziwego bytu, czyli z przemijania do wieczności; wyrazem tego jest przede wszystkim religia.
Dla człowieka jest niezbędna, lecz niesie mu wątpliwości i cierpienie: nic bowiem nie może zapełnić przepaści pomiędzy nim a bytem Boskim, wiecznym, absolutnym. Każde zbliżenie się do Boga poniża człowieka, przekonywa o własnej bezsile.
wywołuje (...) "trwogę i drżenie". Lęk i drżenie: to naturalny sposób, w jaki w istnieniu ludzkim objawia się Bóg.najmocniejszym problemem jaki rozpatruje w tej książce Kierkegaard jest związek religii i etyki, a trwogę w połączeniu z wiarą uważa za drogę do zbawienia.
Tytuł Trwoga i drżenie Autor Soren Kirkegaard Tłumacz Maksymilian Benenstock Wydawnictwo Vis-a-Vis Etiuda EAN 9788379981533 ISBN 9788379981533 Kategoria Nauki humanistyczne\Filozofia seria Meandry kultury liczba stron 128 Format 12.5x19.5x0.8 cm Rok wydania 2017 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.108 kg