Kolejna książka autora bestsellera Człowiek, który nie mógł przestać
Co aby było, gdyby twój poziom inteligencji okazał się wyższy, niżeli ci się wydaje? Czy w twojej głowie kryje się geniusz, który tylko czeka, aby się ujawnić? A może chciałbyś zażyć pigułkę, która powiększy twój potencjał intelektualny?
Badacze na całym świecie pracują nad sposobami poprawy działania naszego mózgu, byśmy stawali się coraz bystrzejsi i zdolni do pokaźniejszej koncentracji. David Adam próbuje odpowiedzieć na pytania: Czym jest inteligencja? W której części mózgu się znajduje? I przede wszystkim: Czy można ją zmienić i ulepszyć?
Autor na własnej skórze sprawdza wydajność rewolucyjnych „pigułek na rozum" i elektrostymulacji, opowiada o mrocznych dziejach testów na inteligencję, a także spotyka się z sawantami i hakerami mózgów. W ironiczny sposób opisuje też Mensę, której jest członkiem, bezlitośnie obnażając słabości tej instytucji.
David Adam zadaje ważne pytania o to, czy i w jaki sposób nauka powinna klasyfikować ludzi ze względu na inteligencję oraz jak daleko można się w posunąć w próbach podciągania poziomu inteligencji.
To błyskotliwa i ironiczna książka, która daje do myślenia… David Adam rzeczywiście powoduje, że czytelnicy stają się inteligentniejsi.
Adam Rutherford, BBC Radio 4
Brawurowo napisana książka o tym, czym jest inteligencja i jak można powiększyć jej poziom.
„Sunday Times"
W tej dostępnie napisanej książce Adam opowiada sporo fascynujących anegdot, chociażby o powstaniu testów na inteligencję. także przezabawną, a momentami niepokojącą historię badań nad mózgiem i sposobów mierzenia inteligencji. Dzięki niej dowiecie się, co niesie z sobą przyszłość, w której ulepszanie zdolności kognitywnych będzie na porządku dziennym.
„Library Journal"
David Adam uważnie przygląda się testom na inteligencję powstającym od ponad stu lat. Ukryty geniusz to nadzwyczajna książka.
Trevor Robbins, „Nature"
David Adam – doktor inżynierii chemicznej i niezależny dziennikarz popularnonaukowy. Były redaktor naczelny „Nature", wcześniej korespondent specjalny dziennika „The Guardian". Za swoje teksty poświęcone zagadnieniom nauki, medycyny i ochrony środowiska otrzymał tytuł publicysty roku nadawany przez Stowarzyszenie Brytyjskich Dziennikarzy Naukowych. W dziennikarskich podróżach dotarł do Antarktyki, Arktyki, Chin i w głąb amazońskiej dżungli. Jego poprzednia, wielokrotnie nagradzana, książka, Człowiek, który nie mógł przestać, znalazła się na liście bestsellerów „Sunday Times".