,,Publikowane w niniejszym tomie akta stanowią pokłosie działalności sejmiku lubelskiego z lat 1572-1632. Nie znamy skrupulatnej liczby mających wówczas miejsce zgromadzeń szlachty lubelskiej, gdyż - poza zbierającymi się od 1578 r.
regularnie we wrześniu w pierwszy poniedziałek po święcie Narodzin Marii Panny (8 września) sejmikami deputackimi, na których wybierano deputata do Trybunału Koronnego - pozostałe sejmiki nie miały stałych terminów obrad.
Obradowały one w terminach wyróznionych poprzez uniwersały królewskie (sejmiki przedsejmowe, tzw. Królewskie bez związku z sejmem), uniwersały wojewody bądź kasztelana (sejmiki elekcyjne kandydatów na opróżnione urzędy ziemskie) bądź konstytucje sejmowe (sejmiki relacyjne).
Wyjątkowo i w genialnych okolicznościach sejmiki były zwoływane poprzez innych urzędników bądź - jak podczas rokoszu Zebrzydowskiego - przez wybranych wcześniej na sejmiku i upoważnionych do tego deputatów rokoszowych.
Odrębną kategorię zgromadzeń stanowiły zjazdy przy okazji roków sądowych, okazowań bądź pospolitego ruszenia, na których podejmowane były uchwały mające rangę laudów sejmikowych. Do objętego wydawnictwem okresu udało się odnaleźć w sumie informacje o 128 zgromadzeniach szlachty lubelskiej.