Prace regionalne, wbrew [...] pojawiającym się opiniom, są jednymi z trudniejszych form dziejopisarstwa, a równocześnie jednymi z pożyteczniejszych dla poznania życia tak zwanej prowincji. Czy jednak analizy Kamila Jakimowicza można traktować jako pracę przede wszystkim regionalną$621 z pewnością nie, ponieważ w Lublinie usytuowany był Trybunał Koronny, a tamtejsze lokalne władze mające charakter samorządowo-państwowy stawiano czasem za wzór w Rzeczypospolitej.
W tym sensie temat książki Kamila Jakimowicza uważam za istotnie istotny dla historiografii dotyczącej okresu panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. [...] Na uwypuklenie zasługują: wartość literacka tomu, duże umiejętności Kamila Jakimowicza w konstruowaniu interesującej narracji, osadzenie funkcjonowania instytucji państwowych i samorządowych w życiu mieszkańców Lublina w epoce stanisławowskiej.
[...] Na tę istotnie wysoką ocenę składają się: słuszny dobór tematu, szeroko zakrojone i konkretne kwerendy źródłowe i piśmiennicze, transparentny układ, logiczne i przezroczyste analizy, obszerna wartość merytoryczna, barwność narracji.
[...] Autor bynajmniej nie ogranicza się do podawania,,suchych" informacji administracyjnych i sądowych, ale opisuje okoliczności życia mieszkańców Lublina. Mnie - jako badacza pomiędzy innymi życia codziennego - taka narracja nad wyraz interesuje.
Jak mniemam, zainteresuje na dodatek czytelników nie tylko w Lublinie,dodatkowo - ze względu na bardziej uniwersalne wartości poznawcze - badaczy i pasjonatów dziejów I Rzeczypospolitej. Z recenzji prof.
dr. Hab. Tadeusza Srogosza Powyższy opis pochodzi od wydawcy.