Archeologia wspólnotowa obejmuje w swoim polu dwa pokaźne aspekty, niewykluczające się nawzajem: możliwość realizowania działań nastawionych na badanie materialnych śladów przeszłości, przy uwzględnieniu oraz potrzeb współcześnie żyjących ludzi.
Słowem, archeologia wspólnotowa wychodzi naprzeciw współczesnym poglądom, według których dziedzictwo kulturowe (archeologiczne) jest dobrem (zasobem) - można je, a choćby więcej: należy rozsądnie wykorzystywać dla dobra współczesnych i przyszłych pokoleń.
posiadając to na względzie, w książce Archeologia wspólnotowa - poznając przeszłość, nie zapominając o teraźniejszości przedstawiono problematykę archeologii wspólnotowej i skonceptualizowano jej treść i formę.
Rozważania te dopełnione zostały przez kwestie dotyczące roli i znaczenia współpracy pomiędzy archeologią a lokalnymi wspólnotami. Opisano też reprezentatywne projekty i prace terenowe, demonstrujące rozmaite rozmiary współpracy między archeologią a społeczeństwem.
Zamierzeniem redaktorów tomu było zebranie najnowszych i oryginalnych prac, powstałych w polskim środowisku naukowym, które odnoszącą się do współpracy i włączania lokalnych wspólnot w prace naukowe i ochronę dziedzictwa kulturowego.
Jest to pierwsza tego typu publikacja na polskim rynku wydawniczym. Idea uspołecznienia archeologii - znaczący cel, jaki stawiają sobie redaktorzy tomu i jego autorzy - to pomysł godny uznania nie tylko jeśli chodzi o upowszechnienie ciekawej nas dyscypliny.
Jak wynika z lektury tekstów, posiada w sobie istotnie wzbogacony walor poznawczy, tkwiący już w samych założeniach archeologii wspólnotowej. Zawarte bowiem w tytule sformułowanie "poznając przeszłość, nie zapominając o teraźniejszości" oznacza nie tylko odniesienie do najnowszych, niejednokrotnie tragicznych wydarzeń, które pamiętamy, ale komunikuje o tym, że ukierunkowana perspektywicznie teraźniejszość stanowi pryzmat, za pośrednictwem którego postrzegamy przeszłość i dla której ją poznajemy.
z recenzji prof. Dr. Hab. Henryka Mamzera Tom zgromadził wybitnych polskich badaczy tworzących zręby archeologii wspólnotowej i nadających kierunek przyszłym badaniom w jej zakresie. Niniejsza praca jest pokłosiem dojrzałej, a zarazem oryginalnej refleksji i podejmowanych zgodnie z nią badań empirycznych.
z recenzji prof. Dr hab. Danuty Minty-Tworzowskiej Dawid Kobiałka, Kornelia Kajda, Arkadiusz Marciniak, Archeologia wspólnotowa - poznając przeszłość, nie zapominając o teraźniejszości. Tytuł Archeologia wspólnotowa - poznając przeszłość...
Autorzy red. Kornelia Kajda, Dawid Kobiałka, Arkadiusz Ma Wydawnictwo Universitas EAN 9788324238996 ISBN 9788324238996 Kategoria Literatura, Archeologia liczba stron 216 Format 235x150 mm Rok wydania 2022 Oprawa broszurowa