Konteksty przełomu 19441945 to kontynuacja wcześniejszego opracowania pt. Dramatyczny rok 1943. Postawy i zachowania społeczeństwa polskiego w rozstrzygającym roku II wojny światowej (RzeszówKraków 2012).
Autor stara się odpowiedzieć na znaczące pytanie: w jakiej kondycji społeczeństwo polskie po dramatycznych doświadczeniach wojny i okupacji (niemieckiej i sowieckiej), wychodziło z tego kataklizmu i traumy spotykając się z rozwiązaniami finalnymi, które nie były ani planowane, ani przewidywane nad wyraz w początkowym okresie wojennych zmagań ani powszechnie oczekiwane.
Były również podejmowane najczęściej przez innych, właściwie bez aktywnego i decyzyjnego czy współdecyzyjnego udziału państwa i społeczeństwa polskiego. Całość ma charakter interdyscyplinarny; autor, analizując postawy, zachowania, nastroje i strategie postępowania odwołuje się nie tylko do źródeł historycznych, literackich,jeszcze do socjologii, psychologii społecznej, antropologii i pedagogiki.
Dostrzega zarówno procesy społeczne, polityczne, jak i mentalne i świadomościowe zachodzące w społeczeństwie polskim tego czasu. Próbuje je wyjaśnić i zrozumieć.