Ta książka, w wytwarzaniu której miałem przyjemność towarzyszyć, to propozycja pod wieloma względami niepokojąca, a nawet w pewnym sensie „niebezpieczna". Dlaczego? Ponieważ celowo uderza w czułe punkty patologicznej religijności, która często uchodzi za autentyczne doświadczenie duchowe, a takim nie jest.
Dariusz Piórkowski SJ
Zaangażowany oazowicz, osoba na drodze neokatechumenalnej czy charyzmatyk z grupy modlitewnej to niewątpliwie ktoś prowadzący głębokie życie religijne. Rodzice dbający o tradycyjne i religijne wychowanie dzieci to prawdziwy wzór dla innych. Księża głoszący porywające kazania to niemal chodzący święci. Czasem tak, owszem. A czasem zupełnie nie. Jak to możliwe?
Tomasz Czyżewski, praktykujący psychoterapeuta, od lat zaangażowany również w życie modlitewne, przygląda się nad wyraz wnikliwie naszym postawom religijnym, motywom zachowań i owocom, które one przynoszą. Temu, jakie problemy przysłania rygorystyczna religijność i co kryje się za maskami świętoszka albo cierpiętnika. Także temu, czy człowiek religijny oznacza człowieka wierzącego. Autor daje odpowiedzi - nie za każdym razem przyjemne,z całą pewnością uwalniające.
użyteczny poradnik, dzięki któremu nie trafisz na duchowe manowce.
Tomasz Czyżewski, ur. W 1967 r., żonaty, ojciec trojga dzieci, magister psychologii. Ukończył także Studium psychoterapii integratywnej w podejściu chrześcijańskim, uzyskując dokument w Stowarzyszeniu Psychologów Chrześcijańskich w Warszawie. Od ponad dziesięciu lat prowadzi prywatną praktykę w Łomży. Zaangażowany w ruchy religijne, założył modlitewno-terapeutyczną Grupę Zdrowej Wiary.