Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci Współczesna medycyna coraz sprawniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna zwracać uwagę rodzina chorego? Autor podejmuje siedem prób rozwiązania problemu.
W tym celu spotyka się z neurobiologiem, bioetykami o najróżniejszych zapatrywaniach, specjalistką od medycyny paliatywnej, duszpasterzem z hospicjum i z małżeństwem zmuszonym do podejmowania dramatycznych decyzji podczas terapii swojej córki.
Podręczny pakiet, który daje nam szansę na zrozumienie, gdzie jest granica życia i śmierci według nowych naukowych definicji. Inspiracja do rozmyślania o tak zwanym testamencie życia. Jeśli potrafimy latami utrzymać funkcjonowanie organizmu nieprzytomnej osoby, której serce bije, ale która na przykład samodzielnie nie oddycha, to czy ta osoba jest żywa, czy martwa? Jest ciepła, może reagować na niektóre bodźce, ma różnego typu odruchy – wydawać aby się mogło, iż to ciało jest pogrążone w niezwykle głębokim śnie.
Ale może też być tak, iż ta osoba ma uszkodzony ośrodkowy układ nerwowy w takim stopniu, że tam już tej osoby nie ma i nigdy nie będzie. Dr Paweł Boguszewski, neurobiolog Potem zaczęła się trudna codzienność w mieszkaniu w bloku bez windy, z żywieniem pozajelitowym, na półtorametrowym kablu, choćby poza domem.
Wtedy zaczęłam myśleć o tym, że trzeba koniecznie to mieszkanie zmienić… Wiedziałam, kiedy [Zuzia] jest stęskniona, kiedy znudzona, jaka muzyka jej się podoba, a jaka nie. Wyrazem twarzy była mi w stanie powiedzieć wszystko.
Anna Zworska, mama Zuzi Tytuł 87213. Rozmowy o konsekwencjach rozwoju medycyny Autor Tomasz P. Terlikowski Wydawnictwo WAM EAN 9788327719102 ISBN 9788327719102 Kategoria Nauka i technologia\Medycyna liczba stron 208 Rok wydania 2021 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.36 kg