Książka ks. Dariusza Gardockiego SJ jest syntezą na temat genezy, rozwoju i aktualnej kondycji teologii wyzwolenia, która wyrasta z sytuacji społeczno-politycznej, w jakiej żyje Kościół południowoamerykański.
Autor pokazuje wpływ obranej przez Kościół w Ameryce Łacińskiej opcji na rzecz ubogich (Medellín, Puebla, Sobór Watykański II) na dalszy rozwój myśli teologicznej w duchu wyzwoleńczym i metody jej uprawiania.
wyróżnia, że teolodzy latynoamerykańscy nie zrywają z teologią tradycyjną, ale dążą do jej reinterpretacji, co pozwala przybliżyć orędzie Chrystusa jego rzeczywistym adresatom – ludziom ubogim i potrzebującym.
dodatkowo nadają swym rozważaniom rozmiar użyteczny, przez co teologia w ich wydaniu prezentuje wiarę chrześcijańską nie tylko jako ortodoksję, lecz też jako ortopraksję. Dariusz Gardocki SJ (ur. 1963) – profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie Collegium Bobolanum, na którym wcześniej studiował, a następnie obronił doktorat (1997) i uzyskał habilitację (2007).
Ukończył także Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie. Członek Towarzystwa Teologów Dogmatyków i dyrektor Biblioteki Bobolanum (od 2008). Autor monografii Łaska podstawą wyzwolenia w teologii Leonarda Boffa (1999) i Jezus z Nazaretu – Mesjasz królestwa.
Syn Boży i droga do Ojca. Studium analityczno-krytyczne chrystologii Jona Sobrino (2006). Specjalizuje się w teologii dogmatycznej i latynoamerykańskiej. Tytuł Teologia wyzwolenia jako odpowiedź na epokowe wyzwania czasu Autor Dariusz Gardocki Wydawnictwo WAM EAN 9788327717597 ISBN 9788327717597 Kategoria Nauki humanistyczne\Religioznawstwo linia Myśl teologiczna ilość stron 328 Rok wydania 2019 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.18 kg