Wszechobecny wciąż purytanizm wydajnie cenzurował niegdyś powszechnie skrywaną skądinąd wolność obyczajową, o jawnej manifestacji choćby w formie literackiej nie wspominając. Jednostkowe przykłady „kontrowersyjnej” współczesnej twórczości S.
Żeromskiego, M. Choromańskiego czy Z. Nienackiego były jedynie jaskółkami zwiastującymi dążenie do otwartego ukazania prawdy wizerunku codzienności. Plaga harlekinów jest tego najkorzystniejszym przykładem. Zapotrzebowanie społeczne na tego typu literaturę dostrzegli ich Autorzy, do których niniejszą publikacją podłącza się Maksymilian Grab-Grabczyc.Niniejsza książka nie jest tylko prostym przekazem – „odmalunkiem” jednopokoleniowej sagi nierodzinnej.
Osadzona jest w realiach historycznych i inkrustowana nićmi bolesnych albo radosnych przeżyć, formujących dorastające istoty oraz mających wpływ na ich dalszy rozwój osobniczy w otaczającej rzeczywistości.Powieść, którą oddajemy w ręce P.T.
Czytelników, jest adresowana do wszystkich, którzy w codziennej gonitwie chcą zobaczyć coś więcej, przypomnieć sobie coś z przeszłości, skorygować plany czy nawet popłakać nad dostrzeżonymi błędami; jeszcze do tych, którzy nie chcą… Jej przesłaniem jest bowiem zachęta do głębszej refleksji, co było również genezą udanej przygody z piórem Maksymiliana Grab-Grabczyca.