Tom szkiców Gabrieli Matuszek zawiera teksty publikowane w ciągu kilkunastu lat i obejmuje bogaty wachlarz zagadnień. Książka składa się z kilku kręgów tematycznych. Pierwszy, zatytułowany "Męskość i polityka", najbardziej spory, posiada teksty poświęcone porównawczej analizie ważnych powieści polskich i europejskich, podejmujących istotne tematy społeczne, polityczne i egzystencjalne (M.
Houellebecqa, J.M. Coetzeego, G. Grassa, B. Schlinka, H.U. Treichela, S. Chwina, A. Libery, P. Huellego), jak także interpretacje utworów Macieja Słomczyńskiego i Szczęsnego Wrońskiego, których tematem jest rozpoznanie mechanizmów politycznego zniewolenia.
Autorkę interesuje zagadnienie, czy i na ile literatura może być narzędziem ocalenia zdegradowanego świata, czy potrafi jeszcze podejmować szerokie moralne tematy, obnażać prawdy prywatnej i zbiorowej biografii, pokazywać mechanizmy polityki (oraz jej związki z erotyką) - i w jaki sposób to robi.
W drugiej części, zatytułowanej "Wyobraźnia i poezja", zawarte zostały interpretacje książek, które autorka uważa za warte wprowadzenia w szerszy czytelniczy obieg. Jest tu mowa m.in. O świetnej a niedocenionej pisarce Katarzynie Turaj-Kalińskiej, perfekcyjnej poezji Józefa Kurylaka i Wiesława Kulikowskiego, atrakcyjnej nowatorskiej propozycji Michała Zabłockiego czy fascynującej powieści Brygidy Helbig Inna od siebie.
Kolejna część książki prezentuje fenomen pierwszej w Polsce szkoły pisarzy (Studium Literacko-Artystycznego działającego na Uniwersytecie Jagiellońskim od 1994 r.), której autorka jest założycielką i którą do dziś kieruje.
Znalazły się tu dwa atrakcyjne wywiady oraz wielki szkic poświęcony historii studium, którego wykładowcami byli najwybitniejsi polscy twórcy i krytycy, a wielu wychowanków zdobyło prestiżowe nagrody literackie.
Rozdział Uczniowie poświęcony jest omówieniom książek absolwentów i absolwentek SLA, stanowcza część przypada tu na promowanie debiutów. Ważnym tematem książki jest także twórczość wybitnego tłumacza literatury polskiej, Henryka Bereski, omawiana w szkicach poświęconych jego biografii, działalności translatorskiej oraz poezji.
znaczne miejsce zajmuje tu na dodatek zapis wywiadu udzielonego Autorce w 1996 r. Ostatnia część, "O sztuce", mieści trzy pokaźne eseje poświęcone malarstwu artystów wyznaczających najróżniejsze przestrzenie myśli, wyobraźni i techniki malarskiej: Janowi Vermeerowi, Andy'emu Warholowi i Grzegorzowi Stecowi.
Książkę zamyka posłowie pióra Wojciecha Kudyby. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.