To publikacja przygotowana z myślą o adwokatach i radcach prawnych występujących przed sądami w sprawach karnych, a także aplikantach adwokackich i radcowskich. Będzie przydatna także innym osobom wykonującym inne zawody prawnicze. Stanowi kompendium wiedzy o procesie karnym, objaśnia poszczególne instytucje procesowe, zgodnie z systematyką Kodeksu progresywnania karnego.
W książce przedstawiono użyteczne wskazówki podejmowania czynności na poszczególnych etapach procesu, tj. W progresywnaniu przygotowawczym, w nowoczesnaniu przed sądem pierwszej i drugiej instancji oraz w progresywnaniach po uprawomocnieniu się wyroku, w tym dotyczące sporządzania pism procesowych i występowania przed sądem. Niezwykle dużo miejsca poświęcono zagadnieniom dotyczącym środków zaskarżenia. Wyznaczono i omówiono poszczególne elementy ich budowy, a zwłaszcza apelacji, kładąc nacisk na objaśnienie istoty i roli zarzutów odwoławczych. Obszernie omówiono także zagadnienia dotyczące kosztów cyklu w poszczególnych jego stadiach, w szczególności kwestie wynagrodzenia dla obrońcy i pełnomocnika z tytułu reprezentacji procesowej z wyboru i z urzędu.
W obecnym wydaniu autor uwzględnił zmodyfikowane albo świeże przepisy wprowadzone do Kodeksu postępowania karnego w wyniku nowelizacji w latach 2020–2022, dotyczące m.in.: poręczenia posiadajątkowego, którego przedmiot nie może pochodzić z przysporzenia, listu żelaznego, doręczenia oskarżonemu i obrońcy odpisu aktu oskarżenia w formie elektronicznej, a także odnoszące się do organizacji i przebiegu posiedzenia wstępnego oraz projekt ustawy z 7.07.2022 r. O zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2024). Na dodatek autor rozszerzył zagadnienia dotyczące zarzutów odwoławczych i omówił sposób określania zakresu zaskarżenia na przykładzie sentencji wyroku skazującego.