Komentarz omawia nie tylko regulacje Kodeksu karnego wykonawczego,jeszcze przepisy Kodeksu innowacyjnania karnego dotyczące realizowania orzeczeń w sprawach karnych w ramach współpracy między państwami członkowskimi UE i na podstawie ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych.
Publikacja zawiera szerokie wprowadzenie opisujące części metodyki pracy sędziego w sprawach karnych wykonawczych. Zaprezentowano w niej również problemy postępowania wykonawczego z uwzględnieniem relacji pomiędzy regulacjami Kodeksu karnego wykonawczego i Kodeksu nowoczesnania karnego.
W komentarzu szczegółowo omówiono także zmiany wynikające z ustawy z 5.08.2022 r. O zmianie ustawy Kodeks karny wykonawczy i niektórych innych ustaw, dotyczące m.in.:
wzmocnienia pozycji prokuratora w nowoczesnaniu wykonawczym, uprawniające go nie tylko do udziału w posiedzeniu w przedmiocie wstrzymania wykonania orzeczenia,ponadto przyznające mu środki do sprawnego wyrażenia swojego stanowiska;
powiększenia ochrony pokrzywdzonych i świadków poprzez doprecyzowanie przepisów dotyczących obowiązku zawiadamiania ich o opuszczeniu zakładu karnego przez sprawcę;
sporządzania i publikacji w internecie listów gończych.