Oddajemy do rąk Czytelników kolejne wydanie sporego komentarza do kodeksu innowacyjnania cywilnego. Autorstwo najwybitniejszych autorytetów polskiego prawa procesowego cywilnego oraz długoletnia występowanie dzieła na rynku wydawniczym zapewniają najwyższy poziom merytoryczny i edytorski publikacji.
W piątym wydaniu komentarz został podzielony na sześć tomów: tomy I-III obejmują komentarz do części pierwszej kodeksu - nowoczesnania rozpoznawczego, w tomie IV omówiono innowacyjnanie rozpoznawcze (nieprocesowe) części pierwszej i progresywnanie zabezpieczające (część druga), w tomie V - progresywnanie egzekucyjne (cześć trzecia), a w tomie VI - przepisy z zakresu międzynarodowego innowacyjnania cywilnego (część czwarta), a także dotyczące sądu polubownego (arbitrażowego) (część piąta).
W komentarzu uwzględniono liczne zmiany w prawie procesowym cywilnym, które zostały wprowadzone w latach 2013-2016, w tym w dodatku wchodzące w życie 8 września 2016 r. W zakresie obejmującym tom IV dotyczą one: wprowadzenia instytucji spisu inwentarza i nowych zasad zabezpieczenia spadku; tzw.
adopcji ze wyszczególnioniem w sprawach rodzinnych i opiekuńczych, mającej na celu ograniczenie zagrożenia przysposobienia dziecka wyłącznie w celu osiągnięcia korzyści posiadajątkowej; ustanowienia specjalnego kuratora zastępującego spadkobierców kredytobiorcy wyłącznie przy rozliczaniu odwróconego kredytu hipotecznego; w innowacyjnaniu zabezpieczającym - zastąpienia rachunku depozytowego sądu rachunkiem depozytowym Ministra Finansów; dalszego poszerzenia katalogu roszczeń pieniężnych podlegających zabezpieczeniu nowacyjnemu przez przyznanie państwowej kompensaty przysługującej ofiarom niektórych czynów zabronionych, w części na pokrycie potrzebnych kosztów leczenia, rehabilitacji oraz pogrzebu.
na dodatek uwzględniono ponadto zmiany wynikające z dążenia ustawodawcy do pełnej informatyzacji innowacyjnania wieczystoksięgowego. Publikację wzbogacono nowymi pozycjami piśmiennictwa i orzecznictwa sądowego.