Niniejsze opracowanie w sposób usystematyzowany definiuje, czym jest dysertacja doktorska,, a także dokonuje analizy naukowej pracy badawczej nad doktoratem i metodologicznych, etycznych i prawnych podstaw takiej pracy, których wynikiem i wynikiem jest rozprawa doktorska.
Zainteresowanie różnorodnymi formami kształcenia doktorantów jest coraz pokaźniejsze, a uzyskanie stopnia doktora jest bardzo pożądane wśród absolwentów wydziałów prawa. Z myślą o nich powstała ta publikacja napisana poprzez praktyków zajmujących się od wielu lat kształceniem doktorantów.
unikalną jej wartością jest dobór współautorów - wieloletnich dydaktyków zajmujących się nauką, wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach promujących setki doktorantów. Książka jest dedykowana dla prawników.
zawiera praktyczne wyznaczonia użyteczne i podstawy wiedzy teoretycznej koniecznej do napisania doktoratu - w trybie eksternistycznym w formule samodzielnej i z instytucjonalną pomocą udzielaną poprzez podmioty doktoryzujące - głównie z zakresu nauk prawnych.