Podręcznik demonstruje złożone mechanizmy decyzyjne w instytucji, jaką jest państwo. Autorzy wychodzą z założenia, że aby zrozumieć współczesne państwo i zasady nim rządzące, potrzebna jest znajomość idei, które legły u podstaw cyklu prawotwórczego oraz teorii prowadzących do potężnych rozstrzygnięć politycznych i prawnych.
Omawiane zagadnienia koncentrują się wokół trzech kategorii: teorii władzy państwowej, wiodących systemów politycznych, a także instytucji państwa. Kolejne części omawiają m.in. Źródła prawa, w tym Unii Europejskiej, wybrane doktryny polityczne, instytucje władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, zasady działania samorządu terytorialnego, a także organy kontroli i ochrony prawa.
Książka wskazuje dodatkowo wątpliwości teoretyczne i poręczne związane z funkcjonowaniem państwa i polityki i pokazuje komponenty krytyki rozwiązań instytucjonalnych właściwych współczesnej praktyce politycznej, łącząc prawniczy i politologiczny punkt widzenia.
Podręcznik jest dedykowany w szczególności dla studentów prawa, administracji, nauk politycznych, stosunków międzynarodowych i kierunków związanych z bezpieczeństwem państwowym. Powinien zainteresować także tych, którzy zajmują się polityką.